Aktivt företag

J. Svärd Byggare Aktiebolag

AB Org.nr 5565231387
← Tillbaka

Översikt

Bolaget skall bedriva byggnadsverksamhet samt brandskyddsverksamhet ävensom idka därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
25 juli 1995
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Källbrinksvägen 8
Postnummer & ort
14144 HUDDINGE
Registrerat namn
J. Svärd Byggare AktiebolagReg 1998-11-25

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2026
Omsättning
1,8 mkr
▼ 32,9 %
Årets resultat
-555 tkr
▼ 46,6 %
Tillgångar
1,8 mkr
▼ 25,2 %
Eget kapital
1,5 mkr
▼ 27,3 %
Soliditet
83,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
269 tkr
▲ 446,2 %
Totala skulder
296 tkr
▼ 12,8 %
Nyckeltal 20262025202420232022
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 812 525 2 699 593 8 108 000 10 496 000 15 411 369
Övriga externa kostnader 518 247 549 248 - - 1 426 250
Personalkostnader 1 248 698 2 177 804 - - 5 598 414
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat −592 726 −741 119 - - 1 265 290
Resultat e. fin. poster −555 029 −712 992 −245 000 433 000 1 203 535
Resultat före skatt −555 029 −378 573 - - 1 024 123
Årets resultat −555 029 −378 647 - - 804 754
Balansräkning
Anläggningstillgångar 1 054 591 1 842 432 - - 2 056 782
Omsättningstillgångar 718 479 529 142 - - 3 303 665
Kassa & bank 268 802 49 209 - - 1 855 020
Summa tillgångar 1 773 070 2 371 574 - - 5 360 447
Eget kapital 1 476 903 2 031 933 - - 2 805 287
Långfristiga skulder - - - - 264 562
Kortfristiga skulder 296 167 339 641 - - 1 473 179
Soliditet (%) 83,0 % 86,0 % 74,0 % 69,0 % 64,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2026
  • Omsättningen har minskat 4 år i rad, från 15,4 mkr (2022) till 1,8 mkr (2026).
  • Årets resultat blev en förlust på 555 tkr, en nettomarginal på −30,6 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 83,0 % vid årets slut, upp från 69,0 % (2023).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,4 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 51 % av bolagen med samma huvudbransch, byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−32,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−30,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−32,9 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−41,4 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
−37,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,43
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
604 tkr
3 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför J. Svärd Byggare Aktiebolag med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2026-06-30)
Registrerad: 2026-08-18 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-10-16 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-10-02 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-10-17 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-06-30)
Registrerad: 2020-12-15 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Huddinge

Andra registrerade bolag med säte i Huddinge.

Alla företag i Huddinge →