Aktivt företag
JA Specialmontage AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-13
Bygg- och varuhandel med solskydd.
- Registrerat
- 10 december 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 25999 Annan övrig metallvarutillverkning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Radarvägen 5
- Postnummer & ort
- 18361 TÄBY
- Registrerat namn
- JA Specialmontage ABReg 2019-12-10
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
4,2 mkr
▲ 23,6 %Årets resultat
309 tkr
▲ 248,6 %Tillgångar
1,9 mkr
▲ 113,0 %Eget kapital
612 tkr
▲ 101,6 %Soliditet
31,5 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
501 tkr
▲ 15,4 %Totala skulder
1,3 mkr
▲ 167,3 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 223 332 | 3 417 825 | 4 472 462 | 2 099 641 | 1 808 211 |
| Övriga externa kostnader | 702 684 | 959 807 | 1 317 395 | 519 965 | 396 405 |
| Personalkostnader | 1 518 393 | 1 409 071 | 1 567 508 | 1 371 443 | 923 815 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 394 871 | 95 396 | 150 076 | −194 538 | 312 083 |
| Resultat e. fin. poster | 393 824 | 93 536 | 142 470 | −200 648 | 307 626 |
| Resultat före skatt | 393 824 | 93 536 | 142 470 | −120 648 | 227 626 |
| Årets resultat | 308 628 | 88 525 | 110 644 | −120 648 | 175 156 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 0 | 57 982 | 77 309 |
| Omsättningstillgångar | 1 941 611 | 911 407 | 527 254 | 416 614 | 476 301 |
| Kassa & bank | 501 392 | 434 550 | 52 080 | 41 818 | 190 408 |
| Summa tillgångar | 1 941 611 | 911 407 | 527 254 | 474 596 | 553 610 |
| Eget kapital | 612 305 | 303 677 | 215 152 | 104 508 | 225 156 |
| Långfristiga skulder | 400 | - | 0 | 80 821 | 106 015 |
| Kortfristiga skulder | 1 328 905 | 497 246 | 312 102 | 289 267 | 142 439 |
| Soliditet (%) | 31,5 % | 33,3 % | 40,8 % | 22,0 % | 52,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 23,6 % jämfört med 2023, till 4,2 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 309 tkr, en nettomarginal på 7,3 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 31,5 % vid årets slut, upp från 22,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 65 % av bolagen med samma huvudbransch, annan övrig metallvarutillverkning (SNI 25999). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
9,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+23,6 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+23,6 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
50,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,46
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-20
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-08-02
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Täby
Andra registrerade bolag med säte i Täby.
- 065 INGCAP ABAB
- 08 Kommersiella Lokaler ABAB
- 10K Consulting ABAB
- 10X Ventures ABAB
- 11D Productions ABAB
- 11th Hour Consulting ABAB
- 1212 Holding ABAB
- 1416 Fastigheter och konferens ABAB