Aktivt företag
Jack's Burger Nynäshamn AB
Översikt
Restaurangverksamhet
- Registrerat
- 23 november 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Bergtorpsvägen 5
- Postnummer & ort
- 14763 UTTRAN
- Registrerat namn
- Jack's Burger Nynäshamn ABReg 2022-02-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
6,5 mkr
▲ 4,7 %Årets resultat
231 tkr
▲ 74485,5 %Tillgångar
1,2 mkr
▼ 35,2 %Eget kapital
258 tkr
▲ 879,2 %Soliditet
21,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
7
Medelantal
Kassa & bank
26 tkr
▼ 45,6 %Totala skulder
949 tkr
▼ 48,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 6 457 401 | 6 168 288 | 5 749 000 | 5 011 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 315 515 | 1 297 113 | - | - |
| Personalkostnader | 2 921 073 | 3 219 740 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 31 478 | −310 079 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 31 339 | −310 311 | −743 000 | −399 000 |
| Resultat före skatt | 231 339 | −311 | - | - |
| Årets resultat | 231 339 | −311 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 174 581 | 238 949 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 032 174 | 1 622 060 | - | - |
| Kassa & bank | 25 730 | 47 279 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 206 755 | 1 861 009 | - | - |
| Eget kapital | 257 650 | 26 311 | - | - |
| Långfristiga skulder | 2 623 | 2 623 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 946 482 | 1 832 075 | - | - |
| Soliditet (%) | 21,4 % | 1,4 % | 1,7 % | 2,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 5,7 mkr (2023) till 6,5 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 231 tkr, en nettomarginal på 3,6 %.
- Soliditeten var 21,4 % vid årets slut, upp från 2,4 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 76 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+4,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+6,0 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
89,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,09
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
922 tkr
7 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-03
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Uttran
Andra registrerade bolag med säte i Uttran.
- 2040 Holding ABAB
- 4 Your Office Uttran ABAB
- 71:ans Alltjänster ABAB
- AB FirmabAB
- AB MedicArt Hälsa och Skönhet 2025AB
- AB MST Mathias Schakt & TeknikAB
- Abrahams Åkeri ABAB
- ABSE - All Byggservice Sverige ABAB