Aktivt företag
Jacks Burger Södermalm AB
Översikt
Bolagets verksamhet ska bestå av café, bar och restaurangverksamhet.
- Registrerat
- 6 november 2012
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Bergtorpsvägen 5
- C/o
- Jacks Burger Södermalm AB
- Postnummer & ort
- 14763 UTTRAN
- Registrerat namn
- Jacks Burger Södermalm ABReg 2020-11-18
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
4,2 mkr
▼ 5,7 %Årets resultat
-491 tkr
▼ 349,7 %Tillgångar
1,2 mkr
▲ 16,4 %Eget kapital
52 tkr
▼ 1,4 %Soliditet
4,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
34 tkr
▼ 8,9 %Totala skulder
1,2 mkr
▲ 17,3 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 249 591 | 4 508 287 | 3 206 316 | −2 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 258 608 | 1 359 423 | 1 180 571 | 105 804 | −31 300 |
| Personalkostnader | 2 182 051 | 1 808 310 | 997 560 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −490 376 | −108 097 | 24 690 | −123 000 | 31 300 |
| Resultat e. fin. poster | −490 726 | −109 117 | 23 996 | −123 000 | 31 300 |
| Resultat före skatt | −490 726 | −109 117 | 23 996 | −123 000 | 31 300 |
| Årets resultat | −490 726 | −109 117 | 23 996 | −123 000 | 31 300 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 261 472 | 410 692 | 559 912 | 565 028 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 946 778 | 627 407 | 291 529 | 338 455 | 170 962 |
| Kassa & bank | 33 891 | 37 184 | 75 816 | 61 261 | 0 |
| Summa tillgångar | 1 208 250 | 1 038 099 | 851 441 | 903 483 | 170 962 |
| Eget kapital | 52 116 | 52 841 | 71 958 | 47 962 | 111 441 |
| Långfristiga skulder | 87 493 | 87 433 | 17 723 | 0 | 59 521 |
| Kortfristiga skulder | 1 068 641 | 897 825 | 761 760 | 855 521 | 0 |
| Soliditet (%) | 4,3 % | 5,1 % | 9,0 % | 5,0 % | 65,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 5,7 % jämfört med 2023, till 4,2 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 491 tkr, en nettomarginal på −11,5 %. 2 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 4,3 % vid årets slut.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,89).
- Omsättningen var högre än hos 60 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−11,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−11,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−5,7 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+15,1 % per år
2022 till 2024
Balanslikviditet
0,89
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
850 tkr
5 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-03-31)
Registrerad: 2024-08-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-03-31)
Registrerad: 2023-09-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-03-31)
Registrerad: 2022-09-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-03-31)
Registrerad: 2021-09-27
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Uttran
Andra registrerade bolag med säte i Uttran.
- 2040 Holding ABAB
- 4 Your Office Uttran ABAB
- 71:ans Alltjänster ABAB
- AB FirmabAB
- AB MedicArt Hälsa och Skönhet 2025AB
- AB MST Mathias Schakt & TeknikAB
- Abrahams Åkeri ABAB
- ABSE - All Byggservice Sverige ABAB