Aktivt företag
Jacobs läderverk AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-17
Företaget ska bedriva skomakeri, tillverkning av lädervaror och därmed förenlig verksamhet. Fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 5 november 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 95230 Reparation och underhåll av skodon och lädervaror
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Trädgårdsgatan14-18
- Postnummer & ort
- 64531 STRÄNGNÄS
- Registrerat namn
- Jacobs läderverk ABReg 2020-11-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
966 tkr
▼ 0,7 %Årets resultat
142 tkr
▲ 5,7 %Tillgångar
1,6 mkr
▲ 16,3 %Eget kapital
545 tkr
▲ 35,3 %Soliditet
39,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1,5 mkr
▲ 32,1 %Totala skulder
949 tkr
▲ 2,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 966 428 | 973 314 | 969 932 | 856 112 | 574 000 |
| Övriga externa kostnader | 132 928 | 156 252 | 136 173 | 134 059 | - |
| Personalkostnader | 414 453 | 416 228 | 413 264 | 366 655 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 226 220 | 200 163 | 107 185 | 129 641 | - |
| Resultat e. fin. poster | 239 082 | 223 829 | 127 575 | 129 701 | 49 000 |
| Resultat före skatt | 179 257 | 168 700 | 127 575 | 129 701 | - |
| Årets resultat | 142 287 | 134 632 | 101 838 | 103 007 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 609 504 | 1 384 161 | 1 376 628 | 1 118 212 | - |
| Kassa & bank | 1 492 140 | 1 129 128 | 1 160 595 | 952 687 | - |
| Summa tillgångar | 1 609 504 | 1 384 161 | 1 376 628 | 1 118 212 | - |
| Eget kapital | 545 240 | 402 953 | 268 321 | 166 483 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 949 310 | 926 079 | 1 108 307 | 951 729 | - |
| Soliditet (%) | 39,5 % | 32,3 % | 19,5 % | 14,9 % | 7,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen var i stort sett oförändrad jämfört med 2024, 966 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 142 tkr, en nettomarginal på 14,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 39,5 % vid årets slut, upp från 14,9 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 28 % av bolagen med samma huvudbransch, reparation och underhåll av skodon och lädervaror (SNI 95230). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
23,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
14,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−0,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+4,1 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
26,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,70
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
966 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-22
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Strängnäs
Andra registrerade bolag med säte i Strängnäs.
- 1337Labz ABAB
- 2022 Förvaltning i Södermanland ABAB
- 2B 4ever ABAB
- 2bSec Consulting ABAB
- 2bSec Holding ABAB
- 2bSec Professional Services ABAB
- 3 E Bygg AktiebolagAB
- 3 E Design AktiebolagAB