Aktivt företag
Jajo's Cresco AB
Översikt
Bolagets verksamhet skall bestå av restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 12 september 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Olaus magnus väg 14
- Postnummer & ort
- 12137 JOHANNESHOV
- Registrerat namn
- Jajo's Cresco ABReg 2016-11-26
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
269 tkr
▲ 446,2 %Årets resultat
972 tkr
▲ 836,4 %Tillgångar
700 tkr
▲ 1030,1 %Eget kapital
464 tkr
▲ 844,7 %Soliditet
66,3 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
3 tkr
▲ 58,4 %Totala skulder
236 tkr
▲ 1742,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 269 384 | 49 316 | −6 | −5 | 583 995 |
| Övriga externa kostnader | 190 627 | 141 651 | - | - | 244 403 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | 255 296 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 028 757 | −129 452 | - | - | 194 717 |
| Resultat e. fin. poster | 1 028 767 | −132 004 | −376 275 | −251 354 | 192 719 |
| Resultat före skatt | 1 028 767 | −132 004 | - | - | 192 719 |
| Årets resultat | 972 095 | −132 004 | - | - | 151 405 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | 466 536 |
| Omsättningstillgångar | 699 894 | 61 931 | - | - | 300 750 |
| Kassa & bank | 2 600 | 1 641 | - | - | 28 053 |
| Summa tillgångar | 699 894 | 61 931 | - | - | 767 286 |
| Eget kapital | 464 235 | 49 140 | - | - | 587 772 |
| Långfristiga skulder | 161 782 | 282 | - | - | 91 858 |
| Kortfristiga skulder | 73 877 | 12 509 | - | - | 87 656 |
| Soliditet (%) | 66,3 % | 79,3 % | 29,4 % | 35,1 % | 77,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 972 tkr, en nettomarginal på 360,9 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 66,3 % vid årets slut, upp från 35,1 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 9,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 8 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
381,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
360,9 %
Årets resultat / omsättning
Genomsnittlig tillväxt
−17,6 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
209,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
9,47
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-09-30)
Registrerad: 2025-12-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-09-30)
Registrerad: 2024-11-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-09-30)
Registrerad: 2024-04-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-09-30)
Registrerad: 2023-02-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-09-30)
Registrerad: 2022-03-25
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Johanneshov
Andra registrerade bolag med säte i Johanneshov.
- 08 bygg & måleri i johanneshov ABAB
- 08 Stockholm Ölstuga ABAB
- 08-City Kylteknik ABAB
- 1 Terapi ABAB
- 1000 Palm Trees Holding ABAB
- 1435mm ABAB
- 1652 Waxholm ABAB
- 19Labbet ABAB