jakvab AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet inom it-tjänster såsom utveckling av mjukvara och it-system. Aktiebolaget ska bedriva handel med värdepapper, äga och förvalta andelar i andra bolag. Handel med och äga bostadsrätter. Handel med och äga fast egendom samt ävensom idka annan därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 2 mars 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62100 Dataprogrammering
- Bransch (SNI)
- SNI 62201 Datakonsultverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lindevägen 78
- Postnummer & ort
- 12048 ENSKEDE GÅRD
- Registrerat namn
- jakvab ABReg 2020-06-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 331 141 | 177 003 | 56 751 | 20 000 | 109 000 |
| Övriga externa kostnader | 213 071 | 93 374 | 37 130 | - | - |
| Personalkostnader | 31 868 | 14 750 | 5 000 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 86 202 | 69 929 | 14 621 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 86 131 | 70 731 | 15 109 | −2 000 | 35 000 |
| Resultat före skatt | 86 131 | 70 731 | 15 109 | - | - |
| Årets resultat | 68 358 | 56 136 | 11 991 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 59 206 | 59 206 | 59 206 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 161 749 | 84 512 | 70 847 | - | - |
| Kassa & bank | 71 776 | 28 730 | 66 863 | - | - |
| Summa tillgångar | 220 955 | 143 718 | 130 053 | - | - |
| Eget kapital | 101 769 | 83 410 | 67 274 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 112 183 | 53 305 | 55 776 | - | - |
| Soliditet (%) | 49,0 % | 62,0 % | 56,0 % | 66,0 % | 51,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 87,1 % jämfört med 2024, till 331 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 68 tkr, en nettomarginal på 20,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 49,0 % vid årets slut, ned från 66,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 28 % av bolagen med samma huvudbransch, dataprogrammering (SNI 62100). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Enskede Gård
Andra registrerade bolag med säte i Enskede Gård.
- 0X0A Holding ABAB
- 4 On The Floor ABAB
- A P Mill Consulting HandelsbolagHB
- Acro Media Group ABAB
- AH Webbmedia ABAB
- Ahlqvist Studio och Media ABAB
- Aktiebolaget FNITTER & CompanyAB
- Aktiro ABAB