Aktivt företag

Jamar AB

AB Org.nr 5591301444
← Tillbaka

Översikt

Personal uthyrning, inom personligassistans, chaufförstjänster, reparation och service av anläggningar och maskiner. Friluftsaktiviteter riktade främst mot personer med funktionsnedsättning. Fastighetsförvaltning och förvaltning av värdepapper.

Registrerat
23 oktober 2017
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 78201 Personaluthyrning
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Postnummer & ort
97598 LULEÅ
Registrerat namn
Jamar ABReg 2017-10-23

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
1,4 mkr
▼ 16,7 %
Årets resultat
774 tkr
▼ 10,2 %
Tillgångar
5,6 mkr
▲ 20,7 %
Eget kapital
4,2 mkr
▲ 22,7 %
Soliditet
91,3 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
3,9 mkr
▼ 10,5 %
Totala skulder
243 tkr
▲ 0,6 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 385 477 1 662 784 1 321 765 930 148 842 295
Övriga externa kostnader 166 100 341 829 395 936 - -
Personalkostnader 0 19 300 0 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 1 169 097 1 253 375 853 163 - -
Resultat e. fin. poster 1 169 104 1 253 654 853 318 655 424 605 673
Resultat före skatt 981 549 1 094 818 636 997 - -
Årets resultat 774 095 862 117 503 312 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 1 551 702 73 894 90 334 - -
Omsättningstillgångar 4 056 381 4 571 062 3 367 129 - -
Kassa & bank 3 911 084 4 372 100 3 252 540 - -
Summa tillgångar 5 608 083 4 644 956 3 457 463 - -
Eget kapital 4 177 152 3 403 058 2 540 940 - -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 243 226 241 748 75 209 - -
Soliditet (%) 91,3 % 90,4 % 92,8 % 95,3 % 96,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen minskade med 16,7 % jämfört med 2024, till 1,4 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 774 tkr, en nettomarginal på 55,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 91,3 % vid årets slut.
  • Omsättningen var högre än hos 62 % av bolagen med samma huvudbransch, personaluthyrning (SNI 78201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
84,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
55,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−16,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+13,2 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
18,5 %
Årets resultat / eget kapital

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Jamar AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-11 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-24 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-14 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-02-25 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-02-28 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Luleå

Andra registrerade bolag med säte i Luleå.

Alla företag i Luleå →