Aktivt företag

Jämtlands Byggnadsvård AB

AB Org.nr 5594287046
← Tillbaka

Översikt

Företaget ska bedriva specialiserad restaurering och nytillverkning av snickerier till gamla hus.

Registrerat
3 april 2023
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 16250 Tillverkning av dörrar och fönster av trä
Bransch (SNI)
SNI 16239 Tillverkning av övriga byggnads- och inredningssnickerier
Bransch (SNI)
SNI 31004 Tillverkning av köksinredningar
Bransch (SNI)
SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Byvägen 56F
Postnummer & ort
83795 UNDERSÅKER
Registrerat namn
Jämtlands Byggnadsvård ABReg 2023-04-03

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2026
Omsättning
285 tkr
▼ 31,7 %
Årets resultat
28 tkr
▼ 72,2 %
Tillgångar
235 tkr
▲ 5,2 %
Eget kapital
169 tkr
▲ 19,8 %
Soliditet
86,2 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
63 tkr
▼ 18,6 %
Totala skulder
24 tkr
▼ 40,8 %
Nyckeltal 202620252024
Resultaträkning
Nettoomsättning 284 846 416 886 163 800
Övriga externa kostnader 188 046 184 345 -
Personalkostnader 28 642 26 875 -
Avskrivningar - - -
Rörelseresultat 36 376 168 640 -
Resultat e. fin. poster 37 208 168 899 19 486
Resultat före skatt 37 208 126 899 -
Årets resultat 28 025 100 812 -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 69 614 73 242 -
Omsättningstillgångar 165 510 150 230 -
Kassa & bank 63 391 77 885 -
Summa tillgångar 235 124 223 472 -
Eget kapital 169 350 141 325 -
Långfristiga skulder 0 39 769 -
Kortfristiga skulder 23 774 378 -
Soliditet (%) 86,2 % 78,2 % 20,1 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2026
  • Omsättningen minskade med 31,7 % jämfört med 2025, till 285 tkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 28 tkr, en nettomarginal på 9,8 %.
  • Soliditeten var 86,2 % vid årets slut, upp från 20,1 % (2024).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 7,0 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 13 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av dörrar och fönster av trä (SNI 16250). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
12,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
9,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−31,7 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+31,9 % per år
2024 till 2026
Avkastning på eget kapital
16,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
6,96
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Jämtlands Byggnadsvård AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

2 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2026-03-31)
Registrerad: 2026-10-20 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-03-31)
Registrerad: 2025-10-06 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Undersåker

Andra registrerade bolag med säte i Undersåker.

Alla företag i Undersåker →