Aktivt företag

Jan Renström Holding AB

AB Org.nr 5569461352
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-05-30

Aktiebolaget ska bedriva tandvård och därmed förenlig verksamhet samt förvaltning av aktier.

Registrerat
22 oktober 2013
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 86230 Tandläkarverksamhet
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Skolgatan 4
C/o
c/o Jan Renström
Postnummer & ort
22361 LUND
Registrerat namn
Jan Renström Holding ABReg 2013-10-22

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
4,3 mkr
▲ 143,7 %
Årets resultat
479 tkr
▼ 3,8 %
Tillgångar
1,8 mkr
▼ 5,0 %
Eget kapital
627 tkr
▲ 4,9 %
Soliditet
36,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
241 tkr
▼ 18,4 %
Totala skulder
1,2 mkr
▼ 9,5 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 4 295 198 1 762 749 629 868 843 342 470 000
Övriga externa kostnader 1 348 903 472 943 360 557 993 558 -
Personalkostnader 1 708 616 345 149 8 508 17 034 -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 129 704 640 469 182 996 −167 250 -
Resultat e. fin. poster 489 332 628 329 174 710 −168 092 143 000
Resultat före skatt 489 332 628 329 174 710 −58 092 -
Årets resultat 479 364 498 282 146 988 −58 092 -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 1 268 533 1 252 853 - - -
Omsättningstillgångar 551 474 662 863 364 139 405 448 -
Kassa & bank 241 322 295 606 193 816 200 091 -
Summa tillgångar 1 820 007 1 915 716 364 139 405 448 -
Eget kapital 627 084 597 720 199 438 52 450 -
Långfristiga skulder 403 315 820 200 - - -
Kortfristiga skulder 789 608 497 797 164 701 352 998 -
Soliditet (%) 36,1 % 32,8 % 54,8 % 12,9 % 52,3 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 630 tkr (2023) till 4,3 mkr (2025).
  • Årets resultat blev en vinst på 479 tkr, en nettomarginal på 11,2 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 36,1 % vid årets slut, upp från 12,9 % (2022).
  • De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,70).
  • Omsättningen var högre än hos 66 % av bolagen med samma huvudbransch, tandläkarverksamhet (SNI 86230). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
11,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+143,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+73,9 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
76,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,70
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
4 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Jan Renström Holding AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-05

3 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-11-18 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-09-12 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-09-01 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Lund

Andra registrerade bolag med säte i Lund.

Alla företag i Lund →