Aktivt företag
Janax Snickeri Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-11
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva snickeri- och byggnadsverksamhet, ävensom agentur- och importverksamhet inom byggbranschen och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 15 februari 1968
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 16239 Tillverkning av övriga byggnads- och inredningssnickerier
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Cigarrvägen 16
- Postnummer & ort
- 12357 FARSTA
- Registrerat namn
- Janax Snickeri AktiebolagReg 1977-06-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
6,9 mkr
▼ 32,7 %Årets resultat
225 tkr
▲ 271,3 %Tillgångar
4,2 mkr
▲ 6,4 %Eget kapital
2,2 mkr
▲ 11,5 %Soliditet
58,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
6
Medelantal
Kassa & bank
919 tkr
▼ 24,4 %Totala skulder
1,7 mkr
▲ 1,5 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 6 914 267 | 10 272 177 | 9 649 685 | 7 856 522 | 7 846 726 |
| Övriga externa kostnader | 2 353 380 | 2 299 883 | 1 700 408 | 1 576 569 | - |
| Personalkostnader | 3 382 994 | 3 932 382 | 3 446 782 | 3 086 334 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 277 644 | −111 750 | 1 177 680 | 342 102 | - |
| Resultat e. fin. poster | 290 669 | −80 182 | 1 176 596 | 339 030 | 178 363 |
| Resultat före skatt | 290 669 | 86 855 | 876 596 | 339 030 | - |
| Årets resultat | 225 499 | 60 729 | 691 026 | 266 683 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 494 472 | 616 319 | 134 344 | 127 234 | - |
| Omsättningstillgångar | 3 675 313 | 3 302 422 | 4 342 850 | 3 618 692 | - |
| Kassa & bank | 919 334 | 1 215 749 | 452 585 | 950 287 | - |
| Summa tillgångar | 4 169 785 | 3 918 741 | 4 477 194 | 3 745 926 | - |
| Eget kapital | 2 193 196 | 1 967 697 | 2 101 968 | 1 598 442 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 676 589 | 1 651 044 | 1 908 189 | 1 980 447 | - |
| Soliditet (%) | 58,3 % | 56,3 % | 55,2 % | 46,2 % | 43,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 32,7 % jämfört med 2023, till 6,9 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 225 tkr, en nettomarginal på 3,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 58,3 % vid årets slut, upp från 46,2 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 81 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av övriga byggnads- och inredningssnickerier (SNI 16239). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−32,7 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−3,1 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
10,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,19
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
6 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-14
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Farsta
Andra registrerade bolag med säte i Farsta.
- 08 Digital Ekonomi ABAB
- 08Team ABAB
- 0xAC mjukvaru och konsulttjänster ABAB
- 1987 Prestige Worldwide ABAB
- 2can Consulting ABAB
- 360 Memories ABAB
- 3MT GROUP ABAB
- A J Consulting ABAB