Registrerat, ej verksamt
Janis Måleri och Bygg i Norrbotten AB
Översikt
Bolaget ska bedriva måleri och byggnadsentreprenad, byggnads- uppdrag och försäljning av byggnadsmaterial samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 13 mars 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43341 Måleriarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Lottagatan 12D
- Postnummer & ort
- 97442 LULEÅ
- Registrerat namn
- Janis Måleri och Bygg i Norrbotten ABReg 2019-03-13
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3 tkr
▼ 99,4 %Årets resultat
-33 tkr
▼ 149,1 %Tillgångar
597 tkr
▼ 66,5 %Eget kapital
585 tkr
▼ 62,7 %Soliditet
98,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
592 tkr
▼ 56,4 %Totala skulder
13 tkr
▼ 94,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 560 | 450 251 | 1 012 990 | 913 000 | 688 000 |
| Övriga externa kostnader | 25 069 | 51 688 | 53 353 | - | - |
| Personalkostnader | 11 284 | 325 834 | 262 903 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −33 793 | 42 718 | 536 772 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −33 005 | 76 326 | 561 930 | 491 000 | 304 000 |
| Resultat före skatt | −33 005 | 76 326 | 561 930 | - | - |
| Årets resultat | −33 005 | 67 174 | 451 335 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 597 256 | 1 781 934 | 1 952 025 | - | - |
| Kassa & bank | 591 908 | 1 356 197 | 79 416 | - | - |
| Summa tillgångar | 597 256 | 1 781 934 | 1 952 025 | - | - |
| Eget kapital | 584 756 | 1 567 761 | 1 500 587 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 12 500 | 214 173 | 451 438 | - | - |
| Soliditet (%) | 98,0 % | 88,0 % | 77,0 % | 74,0 % | 78,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,0 mkr (2023) till 3 tkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 33 tkr. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 98,0 % vid årets slut, upp från 74,0 % (2022).
Omsättningstillväxt
−99,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−75,3 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−5,6 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Jämför Janis Måleri och Bygg i Norrbotten AB med andra bolag →
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-01-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-01-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-01-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-02-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-01-15
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Luleå
Andra registrerade bolag med säte i Luleå.
- 0920 ABAB
- 1:445 Fastighet i Norr ABAB
- 1220 Holding ABAB
- 1337 Krew ABAB
- 1411 Consulting ABAB
- 1435 ABAB
- 16solceller ABAB
- 1times x ABAB