Aktivt företag
Japan Tours AB
Översikt
Bolaget skall bedriva produktion och försäljning av resor samt idka annan därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 13 februari 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 79120 Researrangemang
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Norra stationsgatan 115
- C/o
- c/o Denis Murselovic
- Postnummer & ort
- 11364 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Japan Tours ABReg 2017-02-13
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
8,8 mkr
▲ 90,2 %Årets resultat
1,2 mkr
▲ 154,9 %Tillgångar
3,0 mkr
▲ 81,8 %Eget kapital
1,5 mkr
▲ 190,3 %Soliditet
77,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
2,9 mkr
▲ 180,8 %Totala skulder
481 tkr
▼ 25,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 8 770 734 | 4 611 327 | 6 059 126 | 381 079 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 210 468 | 154 026 | 148 017 | 44 235 | 42 309 |
| Personalkostnader | 162 939 | 331 171 | 155 445 | 0 | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 037 800 | 783 336 | 1 581 585 | 17 973 | −68 131 |
| Resultat e. fin. poster | 2 032 668 | 797 309 | 1 582 175 | 14 138 | −72 036 |
| Resultat före skatt | 1 520 996 | 596 668 | 1 303 175 | 14 138 | −72 036 |
| Årets resultat | 1 204 784 | 472 673 | 1 049 812 | 14 138 | −72 036 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 300 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 990 557 | 1 645 051 | 1 567 405 | 473 053 | 324 895 |
| Kassa & bank | 2 889 612 | 1 029 012 | 1 099 332 | 247 382 | 232 428 |
| Summa tillgångar | 2 990 557 | 1 645 051 | 1 867 405 | 473 053 | 324 895 |
| Eget kapital | 1 517 790 | 522 805 | 1 144 132 | 94 320 | 80 182 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 481 454 | 642 605 | 444 273 | 378 733 | 244 713 |
| Soliditet (%) | 77,0 % | 55,0 % | 73,0 % | 20,0 % | 25,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 90,2 % jämfört med 2024, till 8,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 1,2 mkr, en nettomarginal på 13,7 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 77,0 % vid årets slut, upp från 20,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 84 % av bolagen med samma huvudbransch, researrangemang (SNI 79120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
23,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
13,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+90,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+184,5 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
79,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
6,21
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
8,8 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-14
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- \"McKinsey & Company, Inc. Sweden (USA) svensk filial\FL
- & NISÉ ABAB
- & Senocq ABAB
- &Berhe agency ABAB