Aktivt företag
JARH i Västerås AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-09
Bolaget ska bedriva jakt- och viltvård, entreprenadverksamhet inom byggbranschen, värdepappersförvaltning och konsultuppdrag inom företagsorganisation och management samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 25 april 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 01700 Jakt och stödverksamhet i anslutning härtill
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Skarsvad 5A
- Postnummer & ort
- 72596 VÄSTERÅS
- Registrerat namn
- JARH i Västerås ABReg 2019-02-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
331 tkr
▼ 27,7 %Årets resultat
41 tkr
▼ 37,0 %Tillgångar
502 tkr
▼ 20,9 %Eget kapital
423 tkr
▲ 10,7 %Kassa & bank
430 tkr
▲ 39,9 %Totala skulder
69 tkr
▼ 71,8 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 330 807 | 457 774 | 389 114 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 79 165 | 59 640 | 59 309 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 54 166 | 82 052 | 192 919 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 54 818 | 87 585 | 196 810 | −25 000 | 21 000 |
| Resultat före skatt | 51 368 | 81 385 | 196 810 | - | - |
| Årets resultat | 40 780 | 64 765 | 167 954 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 50 600 | 34 200 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 451 574 | 600 496 | 678 986 | - | - |
| Kassa & bank | 429 905 | 307 309 | 605 418 | - | - |
| Summa tillgångar | 502 174 | 634 696 | 678 986 | - | - |
| Eget kapital | 423 274 | 382 495 | 567 730 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 69 250 | 246 001 | 111 256 | - | - |
| Soliditet (%) | - | - | - | - | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen minskade med 27,7 % jämfört med 2025, till 331 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 41 tkr, en nettomarginal på 12,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 42 % av bolagen med samma huvudbransch, jakt och stödverksamhet i anslutning härtill (SNI 01700). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
16,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
12,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−27,7 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−7,8 % per år
2024 till 2026
Avkastning på eget kapital
9,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
6,52
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-17
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Västerås
Andra registrerade bolag med säte i Västerås.
- & Cetera Arkitekter ABAB
- +46 Sverige ABAB
- 021 Fastighetsteknik ABAB
- 021 Skol ABAB
- 021 Solutions ABAB
- 021-Rör ABAB
- 08Byggprojekt ABAB
- 1:a Västmanlandsfonden ABAB