Aktivt företag

JBE Secure AB

AB Org.nr 5593044018
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-05-26

Aktiebolaget skall bedriva försäljning, installation och service av säkerhetstekniska system, inbrotts- och brandlarm, kameraövervakning, passersystem och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
1 mars 2021
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 80090 Övrig säkerhetsverksamhet
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Knektetorpsvägen 4
C/o
c/o Jörgen Bergh
Postnummer & ort
43839 LANDVETTER
Registrerat namn
JBE Secure ABReg 2021-04-14

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
2,6 mkr
▲ 60,3 %
Årets resultat
410 tkr
▲ 2,0 %
Tillgångar
1,4 mkr
▼ 2,0 %
Eget kapital
1,1 mkr
▲ 16,3 %
Soliditet
83,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
640 tkr
▼ 0,8 %
Totala skulder
237 tkr
▼ 44,4 %
Nyckeltal 2024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 2 603 188 1 623 547 1 303 714 962 093
Övriga externa kostnader 174 266 135 802 157 473 116 529
Personalkostnader 805 063 633 288 718 049 488 130
Avskrivningar - - - -
Rörelseresultat 528 562 507 481 348 342 354 601
Resultat e. fin. poster 516 937 506 851 348 342 354 601
Resultat före skatt 516 937 506 851 348 342 354 601
Årets resultat 410 294 402 239 276 383 281 416
Balansräkning
Anläggningstillgångar 335 300 431 100 133 167 167 167
Omsättningstillgångar 1 046 988 979 865 645 948 644 525
Kassa & bank 639 781 644 855 466 234 592 929
Summa tillgångar 1 382 288 1 410 965 779 115 811 692
Eget kapital 1 145 332 985 038 582 799 306 416
Långfristiga skulder 0 200 000 - -
Kortfristiga skulder 236 956 225 927 196 316 505 276
Soliditet (%) 83,0 % 70,0 % 75,0 % 38,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 1,3 mkr (2022) till 2,6 mkr (2024).
  • Årets resultat blev en vinst på 410 tkr, en nettomarginal på 15,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
  • Soliditeten var 83,0 % vid årets slut, upp från 38,0 % (2021).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,4 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 52 % av bolagen med samma huvudbransch, övrig säkerhetsverksamhet (SNI 80090). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
20,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
15,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+60,3 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+41,3 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
35,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,42
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,6 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför JBE Secure AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-05-31

4 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-13 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-20 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-01 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-30 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Landvetter

Andra registrerade bolag med säte i Landvetter.

Alla företag i Landvetter →