Aktivt företag
Jeanco Fastighet AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-31
Behandlingshemsverksamhet, äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 12 maj 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 87992 Omsorg och sociala insatser i övriga boendeformer för vuxna
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 6113
- Postnummer & ort
- 80006 GÄVLE
- Registrerat namn
- Jeanco Fastighet ABReg 2022-02-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
190 tkr
▲ 81,0 %Årets resultat
82 tkr
▲ 1112,2 %Tillgångar
2,8 mkr
▲ 2,9 %Eget kapital
2,8 mkr
▲ 3,0 %Soliditet
99,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
100 tkr
▲ 2521,0 %Totala skulder
28 tkr
▼ 8,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 190 000 | 105 000 | 150 000 | 0 | 250 001 |
| Övriga externa kostnader | 36 566 | 79 235 | 255 080 | 14 473 | 289 022 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 88 431 | −34 519 | −179 636 | 53 729 | −139 868 |
| Resultat e. fin. poster | 81 765 | 6 745 | −137 076 | −8 313 | −139 868 |
| Resultat före skatt | 81 765 | 6 745 | −49 076 | 188 687 | −34 868 |
| Årets resultat | 81 765 | 6 745 | −49 076 | 133 556 | −34 868 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 749 997 | 2 745 000 | 2 470 284 | 2 544 840 | 2 626 638 |
| Omsättningstillgångar | 99 760 | 25 628 | 484 428 | 392 691 | 610 674 |
| Kassa & bank | 99 754 | 3 806 | 9 625 | 601 | 41 686 |
| Summa tillgångar | 2 849 757 | 2 770 628 | 2 954 712 | 2 937 531 | 3 237 312 |
| Eget kapital | 2 822 060 | 2 740 295 | 2 733 550 | 2 782 626 | 2 649 071 |
| Långfristiga skulder | 0 | 10 000 | 20 000 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 27 697 | 20 333 | 201 162 | 66 905 | 303 241 |
| Soliditet (%) | 99,0 % | 98,9 % | 92,5 % | 97,1 % | 88,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 81,0 % jämfört med 2024, till 190 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 82 tkr, en nettomarginal på 43,0 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 99,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 14 % av bolagen med samma huvudbransch, omsorg och sociala insatser i övriga boendeformer för vuxna (SNI 87992). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
46,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
43,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+81,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−6,6 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
2,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,60
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-06
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Gävle
Andra registrerade bolag med säte i Gävle.
- 143FEM spår service ABAB
- 198cm Konsult ABAB
- 1kvist ABAB
- 2 Venture ABAB
- 2A i Gävle ABAB
- 2C Engineering i Stockholm ABAB
- 2level konsult ABAB
- 2M Konsult ABAB