Aktivt företag
JELU AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-31
Aktiebolaget ska bedriva bygg- och anläggningsarbeten inom järnväg och markentreprenad, mekanisk verkstad samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 26 maj 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43120 Mark- och grundarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 25530 Metallegoarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 42
- Postnummer & ort
- 84598 STORSJÖ KAPELL
- Registrerat namn
- JELU ABReg 2014-06-17
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
3.2 mkr
▲ 25.1%Årets resultat
266 tkr
▲ 9548.5%Tillgångar
3.2 mkr
▼ 10.9%Eget kapital
2.0 mkr
▲ 6.0%Soliditet
66.4%
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
586 tkr
▼ 23.7%Totala skulder
614.9 mdkr
▼ 32.7%| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 165 291 | 2 530 052 | 2 688 865 | 1 975 091 | 1 250 938 |
| Övriga externa kostnader | 846 439 | 762 598 | 640 355 | 544 249 | 416 758 |
| Personalkostnader | 224 442 | 445 939 | 634 710 | 572 089 | 445 841 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 203 834 | −151 134 | −114 341 | 242 138 | 188 694 |
| Resultat e. fin. poster | 309 076 | −230 394 | 669 269 | 1 460 734 | 277 539 |
| Resultat före skatt | 309 076 | 2 758 | 669 269 | 1 090 982 | 219 139 |
| Årets resultat | 266 107 | 2 758 | 669 269 | 1 072 041 | 195 970 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 421 869 | 2 629 142 | 3 034 425 | 2 327 045 | 1 567 097 |
| Omsättningstillgångar | 764 028 | 947 210 | 1 066 582 | 847 049 | 795 573 |
| Kassa & bank | 586 164 | 768 619 | 897 003 | 684 029 | 749 524 |
| Summa tillgångar | 3 185 897 | 3 576 352 | 4 101 007 | 3 174 094 | 2 362 670 |
| Eget kapital | 1 959 115 | 1 848 007 | 1 975 249 | 1 485 981 | 413 940 |
| Långfristiga skulder | 614 886 | 914 119 | 1 220 206 | 898 062 | 512 156 |
| Kortfristiga skulder | 416 896 | 619 226 | 477 400 | 361 899 | 1 378 174 |
| Soliditet (%) | 66.4% | 56.0% | 56.5% | 58.0% | 20.0% |
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-06
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning — period t.o.m. 2024-12-31
Registrerad: 2025-06-24
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2023-12-31
Registrerad: 2024-07-23
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2022-12-31
Registrerad: 2023-07-24
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2021-12-31
Registrerad: 2022-07-12
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2020-12-31
Registrerad: 2021-07-05
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2019-12-31
Registrerad: 2020-06-18
Format: application/zip
EU-varumärken
Registrerade varumärken kopplade till detta företag.
0 varumärke(n)
Inga EU-varumärken hittades för "JELU AB".
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Storsjö Kapell
Andra registrerade bolag med säte i Storsjö Kapell.