Aktivt företag
Jennie Text AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-05
Korrekturläsning av texter, redaktörsarbete, språkgranskning och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 11 februari 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 90130 Annat konstnärligt skapande
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hangarvägen 5
- C/o
- Larsson
- Postnummer & ort
- 18366 TÄBY
- Registrerat namn
- Jennie Text ABReg 2022-02-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
358 tkr
▲ 509,0 %Årets resultat
270 tkr
▲ 564,7 %Tillgångar
437 tkr
▲ 102,1 %Eget kapital
328 tkr
▲ 137,1 %Soliditet
75,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
437 tkr
▲ 102,2 %Totala skulder
109 tkr
▲ 130,1 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 357 859 | 58 758 | 136 309 |
| Övriga externa kostnader | 3 683 | 7 512 | 14 077 |
| Personalkostnader | 44 177 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 309 999 | 51 246 | 122 232 |
| Resultat e. fin. poster | 309 393 | 51 245 | 122 196 |
| Resultat före skatt | 339 951 | 51 245 | 91 638 |
| Årets resultat | 269 636 | 40 566 | 72 754 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 437 285 | 216 391 | 160 207 |
| Kassa & bank | 437 285 | 216 244 | 160 193 |
| Summa tillgångar | 437 285 | 216 391 | 160 207 |
| Eget kapital | 327 956 | 138 320 | 97 754 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 109 329 | 47 513 | 31 895 |
| Soliditet (%) | 75,0 % | 75,0 % | 76,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en vinst på 270 tkr, en nettomarginal på 75,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 75,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 36 % av bolagen med samma huvudbransch, annat konstnärligt skapande (SNI 90130). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
86,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
75,3 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
82,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,00
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
358 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-04
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Täby
Andra registrerade bolag med säte i Täby.
- 065 INGCAP ABAB
- 08 Kommersiella Lokaler ABAB
- 10K Consulting ABAB
- 10X Ventures ABAB
- 11D Productions ABAB
- 11th Hour Consulting ABAB
- 1212 Holding ABAB
- 1416 Fastigheter och konferens ABAB