Aktivt företag
Jenny Berg AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-03
Tandhygienistverksamhet.
- Registrerat
- 15 juni 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86991 Tandhygienistverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Malmborgsgatan 4
- Postnummer & ort
- 21138 MALMÖ
- Registrerat namn
- Jenny Berg ABReg 2015-06-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
442 tkr
▼ 38,8 %Årets resultat
53 tkr
▲ 350,2 %Tillgångar
430 tkr
▲ 10,7 %Eget kapital
430 tkr
▲ 14,1 %Soliditet
100,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
278 tkr
▼ 8,6 %Totala skulder
0 kr
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 441 662 | 721 162 | 771 976 | 718 026 | 712 092 |
| Övriga externa kostnader | 187 393 | 255 727 | 240 292 | 280 753 | - |
| Personalkostnader | 189 139 | 449 984 | 522 306 | 486 528 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 65 129 | 15 151 | 9 078 | 381 015 | - |
| Resultat e. fin. poster | 66 488 | 14 908 | 9 364 | 381 216 | −11 171 |
| Resultat före skatt | 66 488 | 14 908 | 9 364 | 381 216 | - |
| Årets resultat | 53 074 | 11 788 | 7 436 | 304 982 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 429 795 | 388 392 | 547 069 | 639 136 | - |
| Kassa & bank | 278 038 | 304 239 | 533 893 | 627 010 | - |
| Summa tillgångar | 429 795 | 388 392 | 547 069 | 639 136 | 332 400 |
| Eget kapital | 429 795 | 376 721 | 514 933 | 507 497 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 0 | 11 671 | 32 136 | 131 639 | - |
| Soliditet (%) | 100,0 % | 97,0 % | 94,1 % | 79,4 % | 60,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 772 tkr (2022) till 442 tkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 53 tkr, en nettomarginal på 12,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 100,0 % vid årets slut, upp från 79,4 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 11 % av bolagen med samma huvudbransch, tandhygienistverksamhet (SNI 86991). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
14,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
12,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−38,8 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−11,3 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
12,3 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
442 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-09
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Malmö
Andra registrerade bolag med säte i Malmö.
- (3) Screen Tryck ABAB
- @ Odero ABAB
- & Morän Arkitekter ABAB
- &GROW i Skåne ABAB
- 03 Technology Research & Development ABAB
- 040 Byggkonsult ABAB
- 040 Byggservice ABAB
- 040 Construktion ABAB