Aktivt företag
Jenny Rosenius text & form AB
Översikt
Bolaget ska bedriva verksamhet inom journalistik, produktion av text och bild, konstnärlig och litterär verksamhet, äga och förvalta fast och lös egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 12 november 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 90110 Litterärt skapande och musikkomposition
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kornhamnstorg 2
- Postnummer & ort
- 11127 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Jenny Rosenius text & form ABReg 2013-11-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
1,2 mkr
▼ 19,3 %Årets resultat
208 tkr
▲ 69,9 %Tillgångar
6,6 mkr
▲ 4,0 %Eget kapital
490 tkr
▲ 73,6 %Soliditet
7,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
446 tkr
▲ 1727,6 %Totala skulder
6,1 mkr
▲ 0,8 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 186 161 | 1 469 387 | 1 504 553 | 1 125 486 | 1 279 961 |
| Övriga externa kostnader | 85 521 | 374 071 | 128 880 | 147 573 | 95 946 |
| Personalkostnader | 109 874 | 125 188 | 70 469 | 45 245 | 3 069 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 278 404 | 366 754 | 124 905 | 307 514 | 780 635 |
| Resultat e. fin. poster | 261 626 | 352 207 | 20 885 | 207 293 | 732 914 |
| Resultat före skatt | 261 626 | 152 207 | 20 885 | −42 707 | 132 914 |
| Årets resultat | 207 733 | 122 243 | 20 885 | −42 707 | 104 422 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 6 068 279 | 6 098 279 | 6 098 279 | 6 108 279 | 6 068 279 |
| Omsättningstillgångar | 544 466 | 257 954 | 604 532 | 611 903 | 748 650 |
| Kassa & bank | 445 841 | 24 395 | 272 046 | 324 640 | 300 965 |
| Summa tillgångar | 6 612 745 | 6 356 233 | 6 702 811 | 6 720 182 | 6 816 929 |
| Eget kapital | 489 881 | 282 148 | 159 904 | 139 020 | 181 727 |
| Långfristiga skulder | 3 617 386 | 4 117 750 | 3 988 496 | 4 509 829 | 4 763 279 |
| Kortfristiga skulder | 2 505 478 | 1 956 335 | 2 554 411 | 2 071 333 | 1 871 923 |
| Soliditet (%) | 7,4 % | - | - | 2,1 % | 2,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,5 mkr (2022) till 1,2 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 208 tkr, en nettomarginal på 17,5 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 7,4 % vid årets slut, upp från 2,1 % (2021).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,22).
- Omsättningen var högre än hos 78 % av bolagen med samma huvudbransch, litterärt skapande och musikkomposition (SNI 90110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
23,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
17,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−19,3 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−1,9 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
42,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,22
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- \"McKinsey & Company, Inc. Sweden (USA) svensk filial\FL
- & NISÉ ABAB
- & Senocq ABAB
- &Berhe agency ABAB