Aktivt företag
Jens och P-G Restaurang Aktiebolag
Översikt
Bolaget skall bedriva restaurangverksamhet, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 27 september 1988
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kaggensgatan 8
- Postnummer & ort
- 39232 KALMAR
- Registrerat namn
- Jens och P-G Restaurang AktiebolagReg 1996-09-03
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
4,8 mkr
▲ 10,3 %Årets resultat
114 tkr
▲ 113,6 %Tillgångar
676 tkr
▲ 5,3 %Eget kapital
-1,6 mkr
▲ 6,8 %Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
6 tkr
▼ 4,4 %Totala skulder
2,2 mkr
▼ 3,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 763 395 | 4 320 236 | 4 447 202 | 4 483 000 | 3 430 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 604 347 | 1 719 220 | 1 419 168 | - | - |
| Personalkostnader | 1 518 695 | 2 048 097 | 1 656 680 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 264 895 | −733 654 | 88 361 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 113 579 | −834 099 | 4 007 | −333 000 | 187 000 |
| Resultat före skatt | 113 579 | −834 099 | 4 007 | - | - |
| Årets resultat | 113 579 | −834 099 | 4 007 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 675 763 | 641 574 | 676 164 | - | - |
| Kassa & bank | 5 753 | 6 015 | 770 | - | - |
| Summa tillgångar | 675 763 | 641 574 | 676 164 | - | - |
| Eget kapital | −1 552 906 | −1 666 485 | −832 386 | - | - |
| Långfristiga skulder | 820 111 | 1 050 000 | 450 000 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 408 558 | 1 258 059 | 1 058 550 | - | - |
| Soliditet (%) | - | - | - | - | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 10,3 % jämfört med 2024, till 4,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 114 tkr, en nettomarginal på 2,4 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−1,6 mkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,48).
- Omsättningen var högre än hos 65 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
5,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+10,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+8,6 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
0,48
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,6 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-13
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Kalmar
Andra registrerade bolag med säte i Kalmar.
- @ Soheilas ABAB
- 180 Degrees ABAB
- 1x2 Bygg i Sydost ABAB
- 24 i Norden ABAB
- 24 se Sverige ABAB
- 24 se Sverige Holding ABAB
- 24/7 Städservice ABAB
- 2Medics ABAB