Aktivt företag
Jernengs Entreprenad AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva gräventreprenad och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 24 februari 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43120 Mark- och grundarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Företagarevägen 6
- Postnummer & ort
- 39470 KALMAR
- Registrerat namn
- Jernengs Entreprenad ABReg 2017-10-16
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
15,4 mkr
▲ 126,6 %Årets resultat
471 tkr
▲ 876,2 %Tillgångar
4,7 mkr
▼ 2,2 %Eget kapital
948 tkr
▲ 40,1 %Soliditet
33,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1,1 mkr
▼ 7,0 %Totala skulder
3,0 mkr
▼ 26,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 15 369 156 | 6 782 237 | 7 855 000 | 7 679 000 | 4 103 761 |
| Övriga externa kostnader | 1 967 146 | 1 168 138 | - | - | 590 170 |
| Personalkostnader | 1 045 676 | 743 343 | - | - | 706 709 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 448 167 | 93 926 | - | - | 228 524 |
| Resultat e. fin. poster | 1 284 437 | 50 407 | −112 000 | 55 000 | 206 185 |
| Resultat före skatt | 607 728 | 52 307 | - | - | 206 185 |
| Årets resultat | 471 074 | 48 257 | - | - | 162 062 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 3 118 312 | 2 747 237 | - | - | 1 948 039 |
| Omsättningstillgångar | 1 605 882 | 2 083 548 | - | - | 778 157 |
| Kassa & bank | 1 124 491 | 1 209 042 | - | - | - |
| Summa tillgångar | 4 724 194 | 4 830 785 | - | - | 2 726 196 |
| Eget kapital | 947 579 | 676 505 | - | - | 673 815 |
| Långfristiga skulder | 2 076 980 | 1 905 554 | - | - | 1 411 673 |
| Kortfristiga skulder | 926 741 | 2 152 541 | - | - | 469 523 |
| Soliditet (%) | 33,0 % | 16,0 % | 33,0 % | 21,0 % | 30,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 126,6 % jämfört med 2024, till 15,4 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 471 tkr, en nettomarginal på 3,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 33,0 % vid årets slut, upp från 21,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 92 % av bolagen med samma huvudbransch, mark- och grundarbeten (SNI 43120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
9,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+126,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+39,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
49,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,73
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
15,4 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-02-28)
Registrerad: 2025-08-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-02-28)
Registrerad: 2024-08-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-02-28)
Registrerad: 2023-08-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-02-28)
Registrerad: 2022-08-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-02-28)
Registrerad: 2021-10-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-02-28)
Registrerad: 2020-07-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-02-28)
Registrerad: 2019-07-10
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Kalmar
Andra registrerade bolag med säte i Kalmar.
- @ Soheilas ABAB
- 180 Degrees ABAB
- 1x2 Bygg i Sydost ABAB
- 24 i Norden ABAB
- 24 se Sverige ABAB
- 24 se Sverige Holding ABAB
- 24/7 Städservice ABAB
- 2Medics ABAB