Jerner & Jerner AB
Översikt
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom sport med fokus på redaktionellt arbete, reportage och kommentatorsinsatser. Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom sport med inriktning på produktutveckling och tester av utrustning. Bolaget ska bedriva projektledning och mediaproduktion inom sportsegmentet. Bolaget ska bedriva handel med, och förvaltning av, värdepapper samt med ovanstående verksamhetsområden förenlig verksamhet. Bolaget ska som sammanhållande verksamhet bedriva föreläsningar, journalistik och författarskap inom samtliga av bolagets verksamhetsområden.
- Registrerat
- 20 september 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 74990 All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hjortängsvägen 44
- Postnummer & ort
- 13244 SALTSJÖ-BOO
- Registrerat namn
- Jerner & Jerner ABReg 2022-10-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 481 248 | 849 998 | 956 313 |
| Övriga externa kostnader | 9 868 | 77 256 | 40 490 |
| Personalkostnader | 477 488 | 743 370 | 926 786 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | −6 108 | 29 372 | −10 963 |
| Resultat e. fin. poster | −6 113 | 29 372 | −10 963 |
| Resultat före skatt | 1 956 | 21 741 | −11 401 |
| Årets resultat | 416 | 17 026 | −11 670 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 198 885 | 228 980 | 210 830 |
| Kassa & bank | 11 384 | 136 438 | 33 537 |
| Summa tillgångar | 198 885 | 228 980 | 210 830 |
| Eget kapital | 30 772 | 30 356 | 13 330 |
| Långfristiga skulder | 1 075 | 135 | 3 220 |
| Kortfristiga skulder | 167 038 | 190 420 | 193 842 |
| Soliditet (%) | 15,5 % | 16,1 % | 6,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 43,4 % jämfört med 2024, till 481 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 416 kr, en nettomarginal på 0,1 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 15,5 % vid årets slut, upp från 6,5 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 42 % av bolagen med samma huvudbransch, all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik (SNI 74990). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Saltsjö-Boo
Andra registrerade bolag med säte i Saltsjö-Boo.
- 08 Bil Hammarby Sjöstad ABAB
- 08 Plattsättarna ABAB
- 170 Mediahouse ABAB
- 19 Glas Bar & Matsal ABAB
- 20 Penslar ABAB
- 20ten Invest ABAB
- 2DFK1 ABAB
- 2J's Investments ABAB