Aktivt företag
JG Måleri i Huskvarna AB
Översikt
Bolaget ska bedriva måleriarbete samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 24 mars 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43341 Måleriarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Huskvarnavägen 107
- Postnummer & ort
- 56132 HUSKVARNA
- Registrerat namn
- JG Måleri i Huskvarna ABReg 2022-03-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
8,6 mkr
▲ 41,6 %Årets resultat
505 tkr
▲ 38,4 %Tillgångar
2,1 mkr
▲ 32,9 %Eget kapital
695 tkr
▲ 41,8 %Soliditet
40,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
7
Medelantal
Kassa & bank
562 tkr
▲ 17,2 %Totala skulder
1,2 mkr
▲ 21,9 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 8 624 546 | 6 091 305 | 3 663 317 | 2 115 047 |
| Övriga externa kostnader | 1 345 019 | 908 386 | 625 819 | - |
| Personalkostnader | 4 753 010 | 3 145 723 | 2 037 296 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 746 936 | 563 937 | 129 278 | - |
| Resultat e. fin. poster | 746 191 | 563 663 | 129 351 | 356 662 |
| Resultat före skatt | 646 191 | 463 663 | 223 851 | - |
| Årets resultat | 504 665 | 364 536 | 173 571 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 12 480 | 18 860 | 25 240 | - |
| Omsättningstillgångar | 2 100 538 | 1 570 729 | 867 396 | - |
| Kassa & bank | 562 328 | 479 619 | 179 015 | - |
| Summa tillgångar | 2 113 018 | 1 589 589 | 892 636 | - |
| Eget kapital | 694 778 | 490 113 | 305 577 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 218 240 | 999 476 | 587 059 | - |
| Soliditet (%) | 40,4 % | 35,8 % | 34,2 % | 46,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 2,1 mkr (2023) till 8,6 mkr (2026).
- Årets resultat blev en vinst på 505 tkr, en nettomarginal på 5,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 40,4 % vid årets slut, ned från 46,9 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 91 % av bolagen med samma huvudbransch, måleriarbeten (SNI 43341). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
8,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+41,6 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+59,8 % per år
2023 till 2026
Avkastning på eget kapital
72,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,72
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
7 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-03-31)
Registrerad: 2026-05-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-03-31)
Registrerad: 2025-05-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-03-31)
Registrerad: 2024-05-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-03-31)
Registrerad: 2023-05-10
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Huskvarna
Andra registrerade bolag med säte i Huskvarna.
- 3mil Service ABAB
- 3WM Transaction Advisory ABAB
- A Hansen ABAB
- A Kamph Ekonomikonsult ABAB
- A M 4 Bygg ABAB
- A-N Maskindepån & Entreprenad ABAB
- A.Anderssons Verksamhetsutveckling ABAB
- Aagesen Medical ABAB