Aktivt företag
JimoLog AB
Översikt
Bolaget skall bedriva konsultversamhet inom logistik samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 21 december 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 52250 Logistikverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Tånnö Ängsvägen 13
- Postnummer & ort
- 33197 VÄRNAMO
- Registrerat namn
- JimoLog ABReg 2019-02-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1 kr
▼ 100,0 %Årets resultat
153 tkr
▼ 10,7 %Tillgångar
3,0 mkr
▼ 8,5 %Eget kapital
2,9 mkr
▼ 1,6 %Soliditet
99,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
3,0 mkr
▼ 1,1 %Totala skulder
31 tkr
▼ 46,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 | 215 036 | 851 873 | 1 480 000 | 1 322 000 |
| Övriga externa kostnader | 7 166 | 63 476 | 123 991 | - | - |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 28 850 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −6 431 | 151 924 | 699 278 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −3 983 | 219 399 | 725 285 | 1 359 000 | 1 275 000 |
| Resultat före skatt | 196 017 | 219 399 | 725 285 | - | - |
| Årets resultat | 152 865 | 171 119 | 563 190 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 972 429 | 3 247 006 | 3 490 447 | - | - |
| Kassa & bank | 2 969 009 | 3 002 964 | 3 272 284 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 972 429 | 3 247 006 | 3 490 447 | - | - |
| Eget kapital | 2 941 161 | 2 988 296 | 3 017 177 | - | - |
| Långfristiga skulder | 16 441 | 16 441 | 0 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 14 827 | 42 269 | 273 270 | - | - |
| Soliditet (%) | 99,0 % | 97,0 % | 91,0 % | 82,0 % | 72,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 1,5 mkr (2022) till 1 kr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 153 tkr. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 99,0 % vid årets slut, upp från 82,0 % (2022).
Omsättningstillväxt
−100,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−97,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
5,2 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-05-11
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Värnamo
Andra registrerade bolag med säte i Värnamo.
- 1space ABAB
- 2.0 Pulverlackering Vmo ABAB
- 2023 Consulting ABAB
- 3manwill ABAB
- 3T Redovisning ABAB
- 402m Trading ABAB
- 4U JISO ABAB
- 5emlogo ABAB