Aktivt företag
JINS Entreprenad AB
Översikt
Bolaget skall utföra byggnads-, anläggnings- och installationsentreprenader, uthyrning av personal och entreprenad maskiner samt verksamhet inom nöjesarrangemang och konsultationer inom företags organisations samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 16 juni 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43991 Uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner med förare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Ostibyvägen 211
- Postnummer & ort
- 97592 LULEÅ
- Registrerat namn
- JINS Entreprenad ABReg 2025-10-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
516 tkr
Årets resultat
324 tkr
▲ 2600,7 %Tillgångar
640 tkr
▲ 778,0 %Eget kapital
370 tkr
▲ 715,6 %Soliditet
57,7 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
122 tkr
▲ 83,6 %Totala skulder
271 tkr
▲ 880,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 516 108 | 0 | 5 | 771 | 846 419 |
| Övriga externa kostnader | 5 962 | 3 805 | - | - | 264 861 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | 221 444 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 408 393 | −3 805 | - | - | −101 884 |
| Resultat e. fin. poster | 408 406 | −4 133 | 10 | 311 | −102 107 |
| Resultat före skatt | 408 406 | 15 867 | - | - | −102 107 |
| Årets resultat | 324 278 | 12 007 | - | - | −102 107 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | 112 539 |
| Omsättningstillgångar | 640 155 | 72 914 | - | - | 201 052 |
| Kassa & bank | 122 106 | 66 501 | - | - | 47 923 |
| Summa tillgångar | 640 155 | 72 914 | - | - | 313 591 |
| Eget kapital | 369 592 | 45 315 | - | - | −77 755 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | 165 972 |
| Kortfristiga skulder | 270 563 | 27 599 | - | - | 225 374 |
| Soliditet (%) | 57,7 % | 61,9 % | 82,3 % | 50,0 % | -24,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 324 tkr, en nettomarginal på 62,8 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 57,7 % vid årets slut, upp från 50,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 21 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner med förare (SNI 43991). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
79,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
62,8 %
Årets resultat / omsättning
Genomsnittlig tillväxt
−11,6 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
87,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,37
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-04-08
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Luleå
Andra registrerade bolag med säte i Luleå.
- 0920 ABAB
- 1:445 Fastighet i Norr ABAB
- 1220 Holding ABAB
- 1337 Krew ABAB
- 1411 Consulting ABAB
- 1435 ABAB
- 16solceller ABAB
- 1times x ABAB