Aktivt företag
JK Brandteknik AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-07
EL-VVS och bygg installationer
- Registrerat
- 19 augusti 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43229 Övriga VVS-arbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Langelandsgatan 34
- Postnummer & ort
- 16443 KISTA
- Registrerat namn
- JK Brandteknik ABReg 2022-08-19
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,5 mkr
▲ 60,3 %Årets resultat
491 tkr
▲ 45,1 %Tillgångar
1,5 mkr
▲ 75,1 %Eget kapital
713 tkr
▲ 68,9 %Soliditet
69,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
1,1 mkr
▲ 85,9 %Totala skulder
372 tkr
▲ 64,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 3 477 839 | 2 169 029 | 1 480 778 |
| Övriga externa kostnader | 132 494 | 69 088 | 148 435 |
| Personalkostnader | 2 494 971 | 1 506 760 | 916 322 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 848 896 | 593 181 | 270 279 |
| Resultat e. fin. poster | 849 404 | 594 124 | 270 269 |
| Resultat före skatt | 629 404 | 436 124 | 201 229 |
| Årets resultat | 490 950 | 338 408 | 158 563 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 531 867 | 874 908 | 387 734 |
| Kassa & bank | 1 078 482 | 580 016 | 190 799 |
| Summa tillgångar | 1 531 867 | 874 908 | 387 734 |
| Eget kapital | 712 920 | 421 971 | 183 563 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 371 907 | 225 897 | 135 131 |
| Soliditet (%) | 69,7 % | 68,8 % | 61,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 60,3 % jämfört med 2024, till 3,5 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 491 tkr, en nettomarginal på 14,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 69,7 % vid årets slut, upp från 61,5 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 69 % av bolagen med samma huvudbransch, övriga vvs-arbeten (SNI 43229). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
24,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
14,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+60,3 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
68,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,12
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-05
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Kista
Andra registrerade bolag med säte i Kista.
- 0x01 Consulting ABAB
- 0xC2 ABAB
- 24ren ABAB
- 3GNS Properties ABAB
- 4atoms IT ABAB
- 4stars invest ABAB
- 52:ans VVS & Fastighetsservice ABAB
- 6G AI SWEDEN ABAB