Aktivt företag

JM Gräv & Markarbeten AB

AB Org.nr 5590493598
← Tillbaka

Översikt

Bolaget skall bedriva grävning, kabel- och rörläggning med gräv- maskin, lastbilstransporter samt bemanning av hantverkstjänster samt annan därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
1 februari 2016
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 43120 Mark- och grundarbeten
Bransch (SNI)
SNI 78201 Personaluthyrning
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Nypongången 22
Postnummer & ort
61157 NYKÖPING
Registrerat namn
JM Gräv & Markarbeten ABReg 2016-06-13

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2026
Omsättning
2,8 mkr
▲ 14,9 %
Årets resultat
675 tkr
▲ 66,2 %
Tillgångar
3,2 mkr
▲ 0,1 %
Eget kapital
2,0 mkr
▲ 19,4 %
Soliditet
63,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
112 tkr
▲ 23,2 %
Totala skulder
1,2 mkr
▼ 21,3 %
Nyckeltal 20262025202420232022
Resultaträkning
Nettoomsättning 2 768 332 2 408 692 1 883 543 1 801 000 1 658 000
Övriga externa kostnader 249 355 219 331 217 712 - -
Personalkostnader 959 144 963 504 520 966 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 911 610 600 463 959 891 - -
Resultat e. fin. poster 851 121 513 974 866 224 374 000 493 000
Resultat före skatt 851 121 513 974 866 224 - -
Årets resultat 675 080 406 282 686 871 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 2 527 509 2 841 009 3 150 514 - -
Omsättningstillgångar 695 061 377 829 285 999 - -
Kassa & bank 111 622 90 593 186 027 - -
Summa tillgångar 3 222 570 3 218 838 3 436 513 - -
Eget kapital 2 001 811 1 676 731 1 570 448 - -
Långfristiga skulder 953 286 1 248 730 1 577 528 - -
Kortfristiga skulder 232 473 258 377 253 537 - -
Soliditet (%) 63,0 % 53,0 % 46,5 % 51,2 % 38,9 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2026
  • Omsättningen har ökat 5 år i rad, från 1,4 mkr (2021) till 2,8 mkr (2026).
  • Årets resultat blev en vinst på 675 tkr, en nettomarginal på 24,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 63,0 % vid årets slut, upp från 51,2 % (2023).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,0 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 63 % av bolagen med samma huvudbransch, mark- och grundarbeten (SNI 43120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
32,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
24,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+14,9 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+13,7 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
33,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,99
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,8 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför JM Gräv & Markarbeten AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

6 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2026-06-30)
Registrerad: 2026-09-28 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-10-13 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-09-18 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-09-01 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2022-09-05 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-06-30)
Registrerad: 2021-09-06 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Nyköping

Andra registrerade bolag med säte i Nyköping.

Alla företag i Nyköping →