Aktivt företag
JM Studio AB
Översikt
Bolaget ska bedriva frisörverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 30 november 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 96210 Frisörer och barberare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 44130 ALINGSÅS
- Registrerat namn
- JM Studio ABReg 2022-01-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
863 tkr
▲ 3,1 %Årets resultat
76 tkr
▼ 27,2 %Tillgångar
607 tkr
▲ 19,4 %Eget kapital
165 tkr
▲ 27,7 %Soliditet
63,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
492 tkr
▲ 44,2 %Totala skulder
168 tkr
▲ 20,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 863 065 | 836 836 | 536 491 | 510 219 |
| Övriga externa kostnader | 131 302 | 137 510 | 207 863 | - |
| Personalkostnader | 405 135 | 301 671 | 117 054 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 131 005 | 175 542 | 204 642 | - |
| Resultat e. fin. poster | 130 977 | 177 232 | 205 212 | −22 580 |
| Resultat före skatt | 96 977 | 132 232 | 153 212 | - |
| Årets resultat | 75 871 | 104 163 | 120 053 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 607 001 | 508 560 | 407 599 | - |
| Kassa & bank | 491 522 | 340 752 | 94 296 | - |
| Summa tillgångar | 607 001 | 508 560 | 407 599 | 194 927 |
| Eget kapital | 165 249 | 129 378 | 145 215 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 167 705 | 139 135 | 67 337 | - |
| Soliditet (%) | 63,1 % | 62,9 % | 73,6 % | 71,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 510 tkr (2022) till 863 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 76 tkr, en nettomarginal på 8,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 63,1 % vid årets slut, ned från 71,2 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 43 % av bolagen med samma huvudbransch, frisörer och barberare (SNI 96210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
15,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
8,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+3,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+19,2 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
45,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,62
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
863 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Alingsås
Andra registrerade bolag med säte i Alingsås.
- 1:819 Fastighets ABAB
- 1Trade Group ABAB
- 2Pasn Holding ABAB
- 3P projekt ABAB
- 420 bygg & Inredning ABAB
- 49Books ABAB
- 4C Analysis ABAB
- 4E Analysis ABAB