Aktivt företag
JMJ Transport AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-30
Bolaget ska bedriva asfaltstransporter och tung godstrafik samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 25 september 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 49410 Vägtransport, godstrafik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Stålgatan 6
- Postnummer & ort
- 43232 VARBERG
- Registrerat namn
- JMJ Transport ABReg 2013-09-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
729 kr
▼ 99,7 %Årets resultat
915 tkr
▲ 10375,2 %Tillgångar
1,9 mkr
▲ 110,1 %Eget kapital
1,4 mkr
▲ 185,2 %Kassa & bank
238 tkr
▲ 63,2 %Totala skulder
514 tkr
▲ 26,2 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 729 | 285 000 | 1 222 895 | 1 525 074 | 1 300 000 |
| Övriga externa kostnader | 14 050 | 13 900 | 174 150 | 394 340 | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 142 172 | 11 599 | 400 562 | 281 385 | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 139 492 | 11 181 | 397 569 | 259 952 | 34 000 |
| Resultat före skatt | 1 153 538 | 11 181 | 397 569 | 259 952 | - |
| Årets resultat | 915 110 | 8 736 | 315 658 | 206 378 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 67 667 | 327 370 | 439 370 | 835 103 | - |
| Omsättningstillgångar | 1 855 410 | 587 938 | 758 782 | 932 681 | - |
| Kassa & bank | 238 177 | 145 902 | 406 791 | 264 124 | - |
| Summa tillgångar | 1 923 077 | 915 308 | 1 198 152 | 1 767 784 | - |
| Eget kapital | 1 409 204 | 494 094 | 785 358 | 469 700 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 513 873 | 407 168 | 398 748 | 1 284 038 | - |
| Soliditet (%) | - | 55,2 % | 66,5 % | 27,2 % | 13,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 1,5 mkr (2021) till 729 kr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 915 tkr. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,6 gånger om.
Omsättningstillväxt
−99,7 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−84,6 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
64,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,61
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Varberg
Andra registrerade bolag med säte i Varberg.
- &Axtelius ABAB
- 10-14 ABAB
- 1Security ABAB
- 21st CenturyProtection ABAB
- 22 Gym Bros ABAB
- 3D-Design i Varberg ABAB
- 4 LIFE Academy ABAB
- 4-wheel Sweden ABAB