Aktivt företag
JN Mur & Kakel AB
Översikt
Renovering och nyproduktion inom murning, putsning, plattsättning.
- Registrerat
- 9 november 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43330 Golv- och väggbeläggningsarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 43999 Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Björnstjernegatan 14b
- Postnummer & ort
- 27139 YSTAD
- Registrerat namn
- JN Mur & Kakel ABReg 2021-11-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,0 mkr
▼ 5,0 %Årets resultat
66 tkr
▼ 57,6 %Tillgångar
504 tkr
▼ 50,8 %Eget kapital
91 tkr
▼ 76,1 %Soliditet
43,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
303 tkr
▼ 62,8 %Totala skulder
250 tkr
▼ 50,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 2 037 952 | 2 145 911 | 1 517 426 | 1 770 000 |
| Övriga externa kostnader | 223 942 | 224 483 | 307 974 | - |
| Personalkostnader | 742 041 | 723 790 | 743 278 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 113 623 | 265 009 | 56 366 | - |
| Resultat e. fin. poster | 112 828 | 263 004 | 56 426 | 267 000 |
| Resultat före skatt | 83 828 | 196 404 | 56 426 | - |
| Årets resultat | 65 857 | 155 169 | 43 152 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 504 269 | 1 024 154 | 549 190 | - |
| Kassa & bank | 302 777 | 812 999 | 414 254 | - |
| Summa tillgångar | 504 269 | 1 024 154 | 549 190 | - |
| Eget kapital | 91 047 | 381 191 | 226 021 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 250 322 | 509 063 | 255 869 | - |
| Soliditet (%) | 43,7 % | 47,6 % | 50,9 % | 52,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 5,0 % jämfört med 2024, till 2,0 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 66 tkr, en nettomarginal på 3,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 43,7 % vid årets slut, ned från 52,3 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 51 % av bolagen med samma huvudbransch, golv- och väggbeläggningsarbeten (SNI 43330). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
5,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−5,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+15,9 % per år
2023 till 2025
Balanslikviditet
2,01
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,0 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-01-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-01-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-02-08
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Ystad
Andra registrerade bolag med säte i Ystad.
- -1 Group ABAB
- -1 Nordic Denim ABAB
- & Kött i Skåne ABAB
- 15 Minuter En Kvart ABAB
- 2 EmmEnn Lantbruks ABAB
- 2EK i Ystad ABAB
- 2Jurister ABAB
- 3XO ABAB