Aktivt företag

JN Sportmanagement AB

AB Org.nr 5593519159
← Tillbaka

Översikt

Bolaget ska bedriva hästverksamhet inom skogs- och jordbruk, konsultverksamhet inom hästnäringen samt tillagning och försäljning av stenugnsbakade pizzor och andra livsmedel från foodtruck, samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
8 december 2021
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 01500 Blandat jordbruk
Bransch (SNI)
SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
Bransch (SNI)
SNI 01430 Uppfödning av hästar och andra hästdjur
Bransch (SNI)
SNI 56120 Mobil restaurangverksamhet
Bransch (SNI)
SNI 93191 Tävling med hästar
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Postnummer & ort
28591 MARKARYD
Registrerat namn
JN Sportmanagement ABReg 2021-12-08
Registrerat namn
Herr NilssonsReg 2026-09-28

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
1,6 mkr
▲ 10,1 %
Årets resultat
425 tkr
▲ 64,8 %
Tillgångar
1,3 mkr
▲ 57,3 %
Eget kapital
642 tkr
▲ 90,6 %
Soliditet
56,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
112 tkr
▲ 16,6 %
Totala skulder
539 tkr
▲ 29,9 %
Nyckeltal 2025202420232022
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 638 557 1 488 074 774 274 840 773
Övriga externa kostnader 424 742 338 976 422 135 -
Personalkostnader 664 867 540 036 129 777 -
Avskrivningar - - - -
Rörelseresultat 306 293 377 747 155 573 -
Resultat e. fin. poster 565 769 376 191 153 559 −84 676
Resultat före skatt 535 769 326 191 153 559 -
Årets resultat 425 331 258 166 138 627 -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 353 410 279 935 145 840 -
Omsättningstillgångar 907 733 521 790 222 639 -
Kassa & bank 111 667 95 760 44 784 -
Summa tillgångar 1 261 143 801 725 368 479 -
Eget kapital 642 447 337 116 78 950 -
Långfristiga skulder 0 5 234 0 -
Kortfristiga skulder 538 696 409 375 289 529 -
Soliditet (%) 56,0 % 47,0 % 21,0 % -22,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 774 tkr (2023) till 1,6 mkr (2025).
  • Årets resultat blev en vinst på 425 tkr, en nettomarginal på 26,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 56,0 % vid årets slut.
  • Omsättningen var högre än hos 46 % av bolagen med samma huvudbransch, blandat jordbruk (SNI 01500). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
18,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
26,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+10,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+24,9 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
66,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,69
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,6 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför JN Sportmanagement AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

4 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-20 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-23 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-30 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-30 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Markaryd

Andra registrerade bolag med säte i Markaryd.

Alla företag i Markaryd →