Aktivt företag
Joatin Granlund AB
Översikt
Bolaget ska bedriva mjukvaruutveckling och konsultverksamhet inom IT-området, samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 13 juni 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62100 Dataprogrammering
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 14760 UTTRAN
- Registrerat namn
- Joatin Granlund ABReg 2022-06-13
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
907 tkr
▼ 39,9 %Årets resultat
242 tkr
▲ 32,9 %Tillgångar
347 tkr
▼ 40,2 %Eget kapital
267 tkr
▲ 29,6 %Soliditet
77,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
17 tkr
▼ 51,4 %Totala skulder
80 tkr
▼ 78,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 907 423 | 1 510 199 | 1 664 740 | 880 017 |
| Övriga externa kostnader | 422 266 | 423 850 | 447 363 | - |
| Personalkostnader | 137 542 | 821 213 | 1 010 815 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 342 317 | 248 816 | 182 192 | - |
| Resultat e. fin. poster | 306 538 | 229 779 | 180 074 | 340 155 |
| Resultat före skatt | 306 538 | 229 779 | 265 570 | - |
| Årets resultat | 241 776 | 181 889 | 209 392 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 169 | 5 447 | 18 113 | - |
| Omsättningstillgångar | 346 754 | 574 226 | 249 801 | - |
| Kassa & bank | 16 903 | 34 814 | 15 306 | - |
| Summa tillgångar | 346 923 | 579 673 | 267 914 | - |
| Eget kapital | 266 776 | 205 916 | 240 967 | - |
| Långfristiga skulder | 50 259 | 91 668 | 0 | - |
| Kortfristiga skulder | 29 888 | 282 089 | 26 947 | - |
| Soliditet (%) | 77,0 % | 36,0 % | 90,0 % | 54,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,7 mkr (2023) till 907 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 242 tkr, en nettomarginal på 26,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 77,0 % vid årets slut, upp från 54,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 43 % av bolagen med samma huvudbransch, dataprogrammering (SNI 62100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
37,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
26,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−39,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−26,2 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
90,6 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
907 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-01-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-01-03
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Uttran
Andra registrerade bolag med säte i Uttran.
- 2040 Holding ABAB
- 4 Your Office Uttran ABAB
- 71:ans Alltjänster ABAB
- AB FirmabAB
- AB MedicArt Hälsa och Skönhet 2025AB
- AB MST Mathias Schakt & TeknikAB
- Abrahams Åkeri ABAB
- ABSE - All Byggservice Sverige ABAB