Aktivt företag
Johan Lengquist AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-08
Bolaget skall bedriva försäljning, service samt installation av utrustning inom TV-, radio- och video- produktionsbranschen, larm och säkerhetsutrustning samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även utföra konsulttjänster inom dessa branscher. Bolaget skall dessutom bedriva kapitalförvaltning.
- Registrerat
- 24 november 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46432 Partihandel med ljud- och bildanläggningar samt videoutrustning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Målarprinsens väg 4
- Postnummer & ort
- 13563 TYRESÖ
- Registrerat namn
- Johan Lengquist ABReg 2017-11-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,0 mkr
▲ 18,3 %Årets resultat
74 tkr
▼ 63,7 %Tillgångar
1,2 mkr
▲ 10,6 %Eget kapital
787 tkr
▲ 10,4 %Soliditet
73,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
833 tkr
▲ 0,3 %Totala skulder
308 tkr
▲ 47,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 040 297 | 879 477 | 476 379 | 728 879 | 601 698 |
| Övriga externa kostnader | 168 072 | 129 165 | 113 709 | 81 437 | 74 782 |
| Personalkostnader | 651 574 | 486 062 | 407 418 | 391 959 | 390 961 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 40 265 | 248 927 | −48 899 | 280 621 | 219 765 |
| Resultat e. fin. poster | 40 719 | 250 549 | −48 936 | 280 691 | 219 235 |
| Resultat före skatt | 94 719 | 259 549 | −6 936 | 280 691 | 169 235 |
| Årets resultat | 74 091 | 204 117 | −6 936 | 222 632 | 133 830 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 |
| Omsättningstillgångar | 1 231 498 | 1 112 846 | 925 251 | 1 245 443 | 1 034 671 |
| Kassa & bank | 832 899 | 830 503 | 677 826 | 1 074 214 | 814 361 |
| Summa tillgångar | 1 234 498 | 1 115 846 | 928 251 | 1 248 443 | 1 037 671 |
| Eget kapital | 787 237 | 713 146 | 509 029 | 765 965 | 543 333 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 308 261 | 209 700 | 217 222 | 238 478 | 250 338 |
| Soliditet (%) | 73,0 % | 78,0 % | 72,0 % | 77,0 % | 71,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 476 tkr (2023) till 1,0 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 74 tkr, en nettomarginal på 7,1 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 73,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 45 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med ljud- och bildanläggningar samt videoutrustning (SNI 46432). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+18,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+14,7 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
9,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,99
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,0 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-15
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-05-23
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Tyresö
Andra registrerade bolag med säte i Tyresö.
- .nstruct ABAB
- 1 Pipe Söderort ABAB
- 135 Invest ABAB
- 1A Lindalens Omsorg Stockholm ABAB
- 2 by 2 Mark ABAB
- 2 Lööf AktiebolagAB
- 24Style ABAB
- 2B Artist ABAB