Aktivt företag
Johannessons Gräv AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-15
Bolaget skall bedriva entreprenadverksamhet med grävmaskin och sprängningsarbeten, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 25 februari 1998
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43120 Mark- och grundarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Stubbarpsvägen 3
- Postnummer & ort
- 57176 SOLBERGA
- Registrerat namn
- Johannessons Gräv ABReg 2002-02-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,3 mkr
▼ 1,3 %Årets resultat
317 tkr
▼ 21,1 %Tillgångar
5,8 mkr
▼ 3,6 %Eget kapital
1,5 mkr
▲ 27,8 %Soliditet
76,5 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
1,3 mkr
▼ 15,4 %Totala skulder
591 tkr
▼ 56,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 321 498 | 2 351 962 | 2 927 512 | 2 423 845 | 2 295 569 |
| Övriga externa kostnader | 695 436 | 614 579 | 858 554 | 754 765 | 595 960 |
| Personalkostnader | 611 883 | 631 546 | 590 468 | 583 990 | 900 143 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 638 695 | 399 908 | 1 829 845 | 376 684 | 304 203 |
| Resultat e. fin. poster | 644 374 | 366 340 | 1 828 845 | 360 113 | 274 605 |
| Resultat före skatt | 399 238 | 516 340 | 350 845 | 524 112 | 343 038 |
| Årets resultat | 317 448 | 402 301 | 271 432 | 463 213 | 267 642 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 4 040 290 | 4 231 262 | 4 725 604 | 2 041 439 | 2 518 668 |
| Omsättningstillgångar | 1 715 914 | 1 742 428 | 1 989 869 | 1 362 174 | 1 744 191 |
| Kassa & bank | 1 307 744 | 1 546 131 | 1 174 061 | 1 083 093 | 1 267 388 |
| Summa tillgångar | 5 756 204 | 5 973 690 | 6 715 473 | 3 403 613 | 4 262 859 |
| Eget kapital | 1 461 208 | 1 143 760 | 991 459 | 973 587 | 760 373 |
| Långfristiga skulder | - | 0 | 1 231 246 | 0 | 651 839 |
| Kortfristiga skulder | 590 996 | 1 371 066 | 883 904 | 299 163 | 555 783 |
| Soliditet (%) | 76,5 % | 65,1 % | 57,4 % | 78,0 % | 60,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 2,9 mkr (2023) till 2,3 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 317 tkr, en nettomarginal på 13,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 76,5 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 58 % av bolagen med samma huvudbransch, mark- och grundarbeten (SNI 43120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
27,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
13,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−1,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+0,3 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
21,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,90
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-20
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-11-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-11-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-11-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2022-10-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-06-30)
Registrerad: 2021-08-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-06-30)
Registrerad: 2020-11-04
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Solberga
Andra registrerade bolag med säte i Solberga.
- Ängs Mekaniska ABAB
- CF Hälsa ABAB
- Farzat Group ABAB
- G. Lövgren Skog & Röj ABAB
- Påskarp Holding ABAB
- Påskarps Förvaltning ABAB
- Smålands Antikglas ABAB
- Solberga Mur & Plattsättning ABAB