Aktivt företag
Johnny Esper AB
Översikt
Äga aktier och fastigheter, programutveckling samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 26 november 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62100 Dataprogrammering
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Åbroddsvägen 19D
- Postnummer & ort
- 13250 SALTSJÖ-BOO
- Registrerat namn
- Johnny Esper ABReg 2014-11-26
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
538 tkr
▼ 38,7 %Årets resultat
85 tkr
▲ 12,2 %Tillgångar
1,6 mkr
▼ 18,9 %Eget kapital
923 tkr
▼ 15,6 %Soliditet
83,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1,3 mkr
▼ 10,5 %Totala skulder
155 tkr
▼ 51,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 537 979 | 877 140 | 1 154 918 | 1 562 120 | 1 139 765 |
| Övriga externa kostnader | 42 193 | 68 849 | 59 165 | - | - |
| Personalkostnader | 434 567 | 821 545 | 700 311 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 56 286 | −18 157 | 387 849 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 79 832 | 20 495 | 398 011 | 616 674 | 123 876 |
| Resultat före skatt | 109 832 | 100 495 | 345 611 | - | - |
| Årets resultat | 84 635 | 75 448 | 270 654 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 25 000 | 25 000 | 25 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 526 535 | 1 888 710 | 2 130 798 | - | - |
| Kassa & bank | 1 269 985 | 1 419 765 | 1 555 613 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 551 535 | 1 913 710 | 2 155 798 | - | - |
| Eget kapital | 923 084 | 1 093 450 | 1 222 002 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 155 451 | 317 260 | 350 796 | - | - |
| Soliditet (%) | 83,7 % | 78,0 % | 78,2 % | 72,3 % | 71,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 1,6 mkr (2022) till 538 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 85 tkr, en nettomarginal på 15,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 83,7 % vid årets slut, upp från 72,3 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 9,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 34 % av bolagen med samma huvudbransch, dataprogrammering (SNI 62100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
10,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
15,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−38,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−17,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
9,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
9,82
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
538 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-03-11
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Saltsjö-Boo
Andra registrerade bolag med säte i Saltsjö-Boo.
- 08 Bil Hammarby Sjöstad ABAB
- 08 Plattsättarna ABAB
- 170 Mediahouse ABAB
- 19 Glas Bar & Matsal ABAB
- 20 Penslar ABAB
- 20ten Invest ABAB
- 2DFK1 ABAB
- 2J's Investments ABAB