Aktivt företag
Joms Entreprenad AB
Översikt
Bolaget arbetar med entreprenader inom transport och markarbeten, reparation och försäljning av fordon samt tillbehör, byggnadsarbeten och allfix och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 17 januari 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43120 Mark- och grundarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- MARGRETELUND, 3
- Postnummer & ort
- 18691 VALLENTUNA
- Registrerat namn
- Joms Entreprenad ABReg 2014-01-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
2,2 mkr
▼ 9,6 %Årets resultat
55 tkr
▼ 62,1 %Tillgångar
2,9 mkr
▲ 102,9 %Eget kapital
775 tkr
▲ 7,7 %Soliditet
26,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
115 tkr
▼ 78,2 %Totala skulder
2,1 mkr
▲ 198,4 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 150 100 | 2 378 367 | 2 503 571 | 1 070 691 | 1 377 853 |
| Övriga externa kostnader | 498 684 | 429 612 | - | - | 275 304 |
| Personalkostnader | 921 394 | 767 593 | - | - | 479 428 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 145 645 | 206 563 | - | - | 206 613 |
| Resultat e. fin. poster | 72 292 | 184 105 | 245 042 | −31 537 | 203 120 |
| Resultat före skatt | 72 292 | 184 105 | - | - | 203 120 |
| Årets resultat | 55 264 | 145 888 | - | - | 203 120 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 204 410 | 520 576 | - | - | 311 760 |
| Omsättningstillgångar | 710 927 | 916 283 | - | - | 508 644 |
| Kassa & bank | 114 622 | 524 823 | - | - | 245 197 |
| Summa tillgångar | 2 915 337 | 1 436 859 | - | - | 820 404 |
| Eget kapital | 774 617 | 719 353 | - | - | 662 864 |
| Långfristiga skulder | 1 838 473 | 435 721 | - | - | 25 667 |
| Kortfristiga skulder | 302 247 | 281 785 | - | - | 131 873 |
| Soliditet (%) | 26,6 % | 50,1 % | 55,7 % | 75,5 % | 81,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 2,5 mkr (2024) till 2,2 mkr (2026).
- Årets resultat blev en vinst på 55 tkr, en nettomarginal på 2,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 26,6 % vid årets slut, ned från 75,5 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 55 % av bolagen med samma huvudbransch, mark- och grundarbeten (SNI 43120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
6,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−9,6 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+11,8 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
7,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,35
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,2 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-08-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-10-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-10-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-10-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-04-30)
Registrerad: 2021-06-24
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Vallentuna
Andra registrerade bolag med säte i Vallentuna.
- 023 HOLDING ABAB
- 08 Construct Bemanning ABAB
- 08 Construct Holding ABAB
- 08 Construct Totalentreprenad ABAB
- 1964 Consulting ABAB
- 1A Konsult ABAB
- 2112 Holding ABAB
- 2A Bygg ABAB