Aktivt företag
Jon Skomakeri AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-08
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva skomakeri och nyckelservice samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 4 maj 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 95230 Reparation och underhåll av skodon och lädervaror
- Bransch (SNI)
- SNI 95290 Reparation och underhåll av övriga hushållsartiklar och varor för personligt bruk
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Viksjöplan 37
- Postnummer & ort
- 17545 JÄRFÄLLA
- Registrerat namn
- Jon Skomakeri ABReg 2023-05-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
596 tkr
▲ 67,2 %Årets resultat
294 tkr
▲ 85,7 %Tillgångar
609 tkr
▲ 138,1 %Eget kapital
477 tkr
▲ 160,3 %Soliditet
78,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
381 tkr
▲ 461,8 %Totala skulder
133 tkr
▲ 82,2 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 596 232 | 356 665 |
| Övriga externa kostnader | 177 342 | 93 175 |
| Personalkostnader | 24 165 | - |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | 369 821 | 199 118 |
| Resultat e. fin. poster | 369 824 | 199 076 |
| Resultat före skatt | 369 824 | 199 076 |
| Årets resultat | 293 510 | 158 060 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | 102 500 | 132 500 |
| Omsättningstillgångar | 506 850 | 123 444 |
| Kassa & bank | 381 046 | 67 829 |
| Summa tillgångar | 609 350 | 255 944 |
| Eget kapital | 476 570 | 183 060 |
| Långfristiga skulder | - | - |
| Kortfristiga skulder | 132 780 | 72 884 |
| Soliditet (%) | 78,2 % | 71,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en vinst på 294 tkr, en nettomarginal på 49,2 %.
- Soliditeten var 78,2 % vid årets slut, upp från 71,5 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 16 % av bolagen med samma huvudbransch, reparation och underhåll av skodon och lädervaror (SNI 95230). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
62,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
49,2 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
61,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,82
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
596 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-07
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Järfälla
Andra registrerade bolag med säte i Järfälla.
- +46 Bygg & Håltagning ABAB
- 08 Mark och Bygg ABAB
- 08 Sweden ABAB
- 1 Bygg Sverige ABAB
- 100% Tak ABAB
- 1978 of Sweden ABAB
- 1sign ABAB
- 2.0 Betong ABAB