Aktivt företag
Jonasson Måleri Aktiebolag
Översikt
Bolaget ska bedriva renovering och och underhålla fastigheter inom yrkesområderna måleri och golvläggning samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 15 augusti 2002
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 81100 Fastighetsrelaterad stödverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hyvelgatan 2
- Postnummer & ort
- 28538 MARKARYD
- Registrerat namn
- Jonasson Måleri AktiebolagReg 2002-08-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2022Omsättning
3,9 mkr
▲ 1,9 %Årets resultat
61 tkr
▼ 65,8 %Tillgångar
854 tkr
▼ 25,5 %Eget kapital
516 tkr
▲ 21,3 %Soliditet
60,5 %
Eget kapital / tillgångar
Totala skulder
338 tkr
▼ 52,2 %| Nyckeltal | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 884 989 | 3 814 363 | 2 313 379 | 2 501 237 | 1 605 292 |
| Övriga externa kostnader | 786 431 | 655 571 | 627 232 | 476 941 | 451 027 |
| Personalkostnader | 1 487 463 | 1 298 047 | 854 551 | 773 778 | 337 286 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 36 258 | 299 717 | 73 759 | 90 079 | 65 072 |
| Resultat e. fin. poster | 24 606 | 280 448 | 60 830 | 57 130 | 40 436 |
| Resultat före skatt | 37 449 | 267 605 | 60 830 | 57 130 | 40 436 |
| Årets resultat | 61 393 | 179 416 | 55 512 | 45 631 | 40 436 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 85 443 | 109 243 | 600 | 500 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 768 643 | 1 036 451 | 608 885 | 828 020 | 613 149 |
| Kassa & bank | - | 0 | 2 398 | 28 673 | 24 989 |
| Summa tillgångar | 854 086 | 1 145 694 | 609 485 | 828 520 | 613 149 |
| Eget kapital | 516 339 | 425 598 | 246 182 | 190 670 | 145 039 |
| Långfristiga skulder | −54 373 | 146 161 | 71 691 | 344 379 | 358 181 |
| Kortfristiga skulder | 392 120 | 561 092 | 291 612 | 293 470 | 109 929 |
| Soliditet (%) | 60,5 % | 38,0 % | 40,4 % | 23,0 % | 23,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2022- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 2,3 mkr (2020) till 3,9 mkr (2022).
- Årets resultat blev en vinst på 61 tkr, en nettomarginal på 1,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 60,5 % vid årets slut, upp från 23,0 % (2019).
Rörelsemarginal
0,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+1,9 %
2021 till 2022
Genomsnittlig tillväxt
+24,7 % per år
2018 till 2022
Avkastning på eget kapital
11,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,96
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2023-01-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-06-30)
Registrerad: 2022-01-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-06-30)
Registrerad: 2021-02-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-06-30)
Registrerad: 2020-01-31
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Markaryd
Andra registrerade bolag med säte i Markaryd.
- 3C Affärsutveckling ABAB
- 3K Bygg Fastighets ABAB
- 3K Bygg i Markaryd ABAB
- 3K-Bostäder ABAB
- 7073 invest ABAB
- A L Elektriska ABAB
- A.K. Korg Import HandelsbolagHB
- Å.K.-Budet i Markaryd AktiebolagAB