Aktivt företag

Jonny Einarsson Bygg AB

AB Org.nr 5590198585
← Tillbaka

Översikt

Byggverksamhet, fastighetsskötsel, konsultverksamhet inom säkerhetsbranschen samt riv och sanering.

Registrerat
6 juli 2015
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Postnummer & ort
43242 VARBERG
Registrerat namn
Jonny Einarsson Bygg ABReg 2015-07-06

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
369 tkr
▼ 40,1 %
Årets resultat
28 tkr
▲ 6132,6 %
Tillgångar
388 tkr
▼ 38,0 %
Eget kapital
78 tkr
▲ 33,3 %
Soliditet
20,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
0 kr
Totala skulder
309 tkr
▼ 45,4 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 369 244 616 280 576 942 1 246 000 916 259
Övriga externa kostnader 226 427 426 463 360 506 - 361 616
Personalkostnader 58 530 48 068 252 204 - 479 534
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 44 807 23 641 −81 434 - −1 982
Resultat e. fin. poster 35 873 575 −121 942 129 000 −31 591
Resultat före skatt 35 873 575 −121 942 - −31 591
Årets resultat 28 483 457 −121 942 - −31 591
Balansräkning
Anläggningstillgångar - - - - 90 246
Omsättningstillgångar 387 833 625 190 589 472 - 531 743
Kassa & bank 0 0 0 - -
Summa tillgångar 387 833 625 190 589 472 - 621 989
Eget kapital 78 483 58 895 58 438 - 75 361
Långfristiga skulder 137 507 147 621 166 524 - -
Kortfristiga skulder 171 843 418 674 364 510 - 546 628
Soliditet (%) 20,2 % 9,4 % 9,9 % 28,0 % 12,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen minskade med 40,1 % jämfört med 2024, till 369 tkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 28 tkr, en nettomarginal på 7,7 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 20,2 % vid årets slut, ned från 28,0 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,3 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 16 % av bolagen med samma huvudbransch, byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
12,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−40,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−20,3 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
2,26
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Jonny Einarsson Bygg AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

7 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-30 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-08-02 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-09 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-16 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-01 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-04-14 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-05-08 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Varberg

Andra registrerade bolag med säte i Varberg.

Alla företag i Varberg →