Aktivt företag
Jönrups Fastighets AB
Översikt
Bolaget skall äga och förvalta fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 21 april 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68202 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Signalvägen 6
- Postnummer & ort
- 43232 VARBERG
- Registrerat namn
- Jönrups Fastighets ABReg 2016-04-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
374 tkr
▼ 7,9 %Årets resultat
141 tkr
▲ 762,9 %Tillgångar
4,5 mkr
▼ 1,5 %Eget kapital
1,2 mkr
▲ 13,4 %Kassa & bank
54 tkr
▲ 100,7 %Totala skulder
3,3 mkr
▼ 6,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 374 400 | 406 400 | 406 400 | 374 400 | 374 400 |
| Övriga externa kostnader | 52 149 | 236 283 | 49 615 | 45 294 | 42 448 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 232 528 | 80 394 | 267 062 | 239 383 | 242 229 |
| Resultat e. fin. poster | 171 816 | −21 262 | 165 456 | 191 602 | 193 014 |
| Resultat före skatt | 171 816 | −21 262 | 165 456 | 191 602 | 193 014 |
| Årets resultat | 140 943 | −21 262 | 130 960 | 151 781 | 151 967 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 4 395 391 | 4 485 114 | 4 574 837 | 4 664 560 | 4 754 283 |
| Omsättningstillgångar | 102 495 | 81 599 | 59 602 | 94 393 | 102 197 |
| Kassa & bank | 54 101 | 26 952 | 53 558 | 94 258 | 100 107 |
| Summa tillgångar | 4 497 886 | 4 566 713 | 4 634 439 | 4 758 953 | 4 856 480 |
| Eget kapital | 1 196 115 | 1 055 172 | 1 076 434 | 945 473 | 793 692 |
| Långfristiga skulder | 2 936 452 | 3 186 452 | 3 186 452 | 3 436 452 | 3 686 452 |
| Kortfristiga skulder | 365 319 | 325 089 | 371 553 | 377 028 | 376 336 |
| Soliditet (%) | - | - | - | 19,9 % | 16,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 7,9 % jämfört med 2024, till 374 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 141 tkr, en nettomarginal på 37,6 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,28).
- Omsättningen var högre än hos 25 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
62,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
37,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−7,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
0,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
11,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,28
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-04
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Varberg
Andra registrerade bolag med säte i Varberg.
- &Axtelius ABAB
- &Go ABAB
- 1Security ABAB
- 21st CenturyProtection ABAB
- 22 Gym Bros ABAB
- 3CAD i Örebro HandelsbolagHB
- 3D-Design i Varberg ABAB
- 4 LIFE Academy ABAB