Aktivt företag
Jössebo cafe AB
Översikt
restaurang, cafe, glass försäljning, dans kvällar, trubadur kvällar, uthyrning, bröllop, bil träffar, utställningar, loppis, marknader, övernattningar, camping, hundträffar, pub, fiske och jakt, bygg och snickerier, evenemang, försäljning
- Registrerat
- 9 juni 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 55202 Stug- och rumsuthyrning
- Bransch (SNI)
- SNI 47122 Övrig detaljhandel med brett sortiment
- Bransch (SNI)
- SNI 56300 Barverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- ryggesbo 830
- Postnummer & ort
- 82891 EDSBYN
- Registrerat namn
- Jössebo cafe ABReg 2022-06-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
145 tkr
▼ 35,9 %Årets resultat
-245 kr
▼ 101,6 %Tillgångar
104 tkr
▼ 27,2 %Eget kapital
43 tkr
▼ 0,6 %Soliditet
35,2 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
67 tkr
▼ 53,5 %Totala skulder
61 tkr
▼ 38,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 145 368 | 226 910 | 127 302 |
| Övriga externa kostnader | 76 797 | 88 491 | 87 612 |
| Personalkostnader | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 176 | 19 682 | 3 202 |
| Resultat e. fin. poster | 1 232 | 19 732 | 3 202 |
| Resultat före skatt | 1 232 | 19 732 | 3 202 |
| Årets resultat | −245 | 15 668 | 2 543 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 104 407 | 143 473 | 94 648 |
| Kassa & bank | 66 676 | 143 473 | 50 948 |
| Summa tillgångar | 104 407 | 143 473 | 94 648 |
| Eget kapital | 42 967 | 43 211 | 27 543 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 61 440 | 100 262 | 67 105 |
| Soliditet (%) | 35,2 % | 26,8 % | 29,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 35,9 % jämfört med 2024, till 145 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 245 kr, en nettomarginal på −0,2 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 35,2 % vid årets slut, upp från 29,1 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 6 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−0,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−35,9 %
2024 till 2025
Balanslikviditet
1,70
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-10-31)
Registrerad: 2026-05-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-10-31)
Registrerad: 2025-07-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-10-31)
Registrerad: 2024-05-31
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Edsbyn
Andra registrerade bolag med säte i Edsbyn.
- A-K Norman Konsult ABAB
- A.E.Gunnarsson ABAB
- AB Anders WängeforsAB
- AB Anders Wängefors FörvaltningAB
- AB EdsbyverkenAB
- AG 327 ABAB
- Aktiebolaget Bitar & BrusAB
- Aktiebolaget Ryggesbo skogsprodukterAB