Aktivt företag
JP Gräv Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-12
Bolaget skall utföra gräv- och schaktarbeten jämte därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 23 april 1986
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43120 Mark- och grundarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- VINDELVÄGEN, 30
- Postnummer & ort
- 93061 BASTUTRÄSK
- Registrerat namn
- JP Gräv AktiebolagReg 1986-04-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
5,8 mkr
▲ 25,0 %Årets resultat
227 tkr
▲ 24,4 %Tillgångar
5,2 mkr
▲ 73,0 %Eget kapital
1,3 mkr
▲ 21,0 %Soliditet
43,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
482 tkr
▲ 111,7 %Totala skulder
2,7 mkr
▲ 87,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 794 621 | 4 635 002 | 4 557 334 | 3 308 473 | 3 387 000 |
| Övriga externa kostnader | 560 759 | 462 796 | 297 684 | 316 676 | - |
| Personalkostnader | 1 750 487 | 1 651 850 | 1 590 255 | 1 503 454 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 969 827 | −43 393 | 408 490 | −203 134 | - |
| Resultat e. fin. poster | 936 610 | 182 773 | 687 884 | −202 808 | −86 000 |
| Resultat före skatt | 236 610 | 182 773 | 657 884 | 192 | - |
| Årets resultat | 227 433 | 182 773 | 657 884 | 192 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 4 143 627 | 2 339 785 | 2 432 800 | 2 776 451 | - |
| Omsättningstillgångar | 1 067 139 | 672 257 | 619 169 | 280 208 | - |
| Kassa & bank | 481 928 | 227 660 | 168 956 | 5 176 | - |
| Summa tillgångar | 5 210 766 | 3 012 042 | 3 051 969 | 3 056 659 | - |
| Eget kapital | 1 308 098 | 1 080 665 | 1 097 892 | 440 008 | - |
| Långfristiga skulder | 1 443 561 | 393 478 | 694 796 | 1 057 296 | - |
| Kortfristiga skulder | 1 279 118 | 1 057 910 | 779 292 | 1 109 366 | - |
| Soliditet (%) | 43,1 % | 48,5 % | 48,5 % | 26,1 % | 28,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 3,3 mkr (2022) till 5,8 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 227 tkr, en nettomarginal på 3,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 43,1 % vid årets slut, upp från 26,1 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,83).
- Omsättningen var högre än hos 81 % av bolagen med samma huvudbransch, mark- och grundarbeten (SNI 43120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
16,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+25,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+14,4 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
17,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,83
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,9 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-16
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-11-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-10-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-10-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-11-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Bastuträsk
Andra registrerade bolag med säte i Bastuträsk.
- Affärn i Bastuträsk ABAB
- Bafutec Bostäder ABAB
- Bastuträsk Charkuteri ABAB
- Bastuträsk Taxi ABAB
- Bastuträsk Värdshus ABAB
- Be you by Fia ABAB
- Bröderna Bergströms Skogsvård & Markberedning ABAB
- DB konsult ABAB