Aktivt företag
JRA solution AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva budbilsverksamhet och konsultverksamhet inom transport och bud samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 20 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43120 Mark- och grundarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Miraallén 51
- Postnummer & ort
- 41758 GÖTEBORG
- Registrerat namn
- JRA solution ABReg 2017-05-03
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
655 tkr
▲ 121,9 %Årets resultat
12 tkr
▼ 21,0 %Tillgångar
185 tkr
▲ 6,3 %Eget kapital
155 tkr
▲ 8,2 %Soliditet
83,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
96 tkr
▲ 50,7 %Totala skulder
30 tkr
▼ 2,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 655 310 | 295 329 | 0 | 665 326 | 1 075 589 |
| Övriga externa kostnader | 63 001 | 21 780 | 27 818 | 275 456 | - |
| Personalkostnader | 576 613 | 254 814 | 105 336 | 455 212 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 11 699 | 14 738 | −137 151 | −47 198 | - |
| Resultat e. fin. poster | 11 666 | 14 767 | −137 008 | −59 282 | 8 243 |
| Resultat före skatt | 11 666 | 14 767 | −137 008 | −59 282 | - |
| Årets resultat | 11 666 | 14 767 | −137 008 | −59 282 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 3 612 | 7 609 | 11 606 | 15 603 | - |
| Omsättningstillgångar | 181 182 | 166 257 | 121 637 | 296 388 | - |
| Kassa & bank | 96 419 | 64 000 | 120 431 | 259 013 | - |
| Summa tillgångar | 184 794 | 173 866 | 133 243 | 311 991 | - |
| Eget kapital | 154 676 | 143 010 | 128 243 | 265 251 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 30 118 | 30 856 | 5 000 | 46 740 | - |
| Soliditet (%) | 83,7 % | 82,3 % | 96,2 % | 85,0 % | 39,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 121,9 % jämfört med 2024, till 655 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 12 tkr, en nettomarginal på 1,8 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 83,7 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 21 % av bolagen med samma huvudbransch, mark- och grundarbeten (SNI 43120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+121,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−11,7 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
7,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
6,02
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
655 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Göteborg
Andra registrerade bolag med säte i Göteborg.
- 'r products ABAB
- (B)Ruskigt Tryggt Holding ABAB
- \"Föräldrakooperativet Polarna\", ekonomisk föreningEK
- & Zand ABAB
- &O Produktion ABAB
- &Thensome Holding ABAB
- 0 % ångest ABAB
- 02 landskap Arkitektkontor AktiebolagAB