Aktivt företag
JRahkola AB
Översikt
Bolaget skall bedriva verksamhet inom snöröjning, entreprenad inom bygg och anläggning samt maskinuthyrning inom bygg och anläggning och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 27 april 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 64212 Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
- Bransch (SNI)
- SNI 74200 Fotoverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 81230 Annan rengöring
- Bransch (SNI)
- SNI 77320 Uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Altersundsvägen 180
- Postnummer & ort
- 97597 LULEÅ
- Registrerat namn
- JRahkola ABReg 2022-06-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
12 tkr
▼ 56,9 %Årets resultat
10 tkr
▲ 129,2 %Tillgångar
319 tkr
▲ 2,4 %Eget kapital
82 tkr
▲ 13,1 %Soliditet
25,7 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
17 tkr
▲ 64,2 %Totala skulder
237 tkr
▼ 0,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 11 991 | 27 840 | 42 298 | 14 499 |
| Övriga externa kostnader | 22 553 | 43 069 | 30 317 | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −10 562 | −32 829 | −5 619 | - |
| Resultat e. fin. poster | 9 509 | −32 618 | 79 496 | −17 339 |
| Resultat före skatt | 9 509 | −32 618 | 79 496 | - |
| Årets resultat | 9 509 | −32 618 | 79 496 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 292 500 | 292 500 | 349 600 | - |
| Omsättningstillgångar | 26 696 | 19 087 | 38 847 | - |
| Kassa & bank | 16 802 | 10 231 | 17 044 | - |
| Summa tillgångar | 319 196 | 311 587 | 388 447 | - |
| Eget kapital | 82 048 | 72 539 | 105 157 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 237 148 | 239 048 | 283 290 | - |
| Soliditet (%) | 25,7 % | 23,3 % | 27,1 % | 8,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 10 tkr. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 25,7 % vid årets slut, upp från 8,2 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,11).
- Omsättningen var högre än hos 15 % av bolagen med samma huvudbransch, holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner (SNI 64212). Se de största bolagen i branschen
Balanslikviditet
0,11
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-02-22
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Luleå
Andra registrerade bolag med säte i Luleå.
- 0920 ABAB
- 1:445 Fastighet i Norr ABAB
- 1220 Holding ABAB
- 1337 Krew ABAB
- 1411 Consulting ABAB
- 1435 ABAB
- 16solceller ABAB
- 1times x ABAB