Aktivt företag

Julis Bygg AB

AB Org.nr 5590745674
← Tillbaka

Översikt

Bolaget ska bedriva plattsättning, snickeriarbeten, målnings- arbeten, om- och tillbyggnad av fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
1 september 2016
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
Bransch (SNI)
SNI 43330 Golv- och väggbeläggningsarbeten
Bransch (SNI)
SNI 43341 Måleriarbeten
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Sörahemsvägen 47
Postnummer & ort
18437 ÅKERSBERGA
Registrerat namn
Julis Bygg ABReg 2017-01-04

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
3,2 mkr
▲ 5,6 %
Årets resultat
431 tkr
▲ 60,3 %
Tillgångar
1,5 mkr
▲ 28,1 %
Eget kapital
1,2 mkr
▲ 35,4 %
Soliditet
80,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
1,1 mkr
▲ 24,2 %
Totala skulder
286 tkr
▲ 4,7 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 3 203 383 3 034 301 2 922 468 2 907 409 2 606 612
Övriga externa kostnader 319 070 325 996 357 997 - -
Personalkostnader 1 032 561 1 031 092 1 016 031 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 543 363 338 409 162 321 - -
Resultat e. fin. poster 543 552 339 114 162 738 393 710 194 622
Resultat före skatt 543 552 339 114 162 738 - -
Årets resultat 431 196 269 062 127 988 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 37 350 52 290 67 230 - -
Omsättningstillgångar 1 418 394 1 084 484 937 750 - -
Kassa & bank 1 125 430 905 985 441 242 - -
Summa tillgångar 1 455 744 1 136 774 1 004 980 1 210 415 819 522
Eget kapital 1 169 995 863 799 799 062 - -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 285 749 272 975 205 918 - -
Soliditet (%) 80,4 % 76,0 % 79,5 % 81,3 % 81,9 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har ökat 5 år i rad, från 2,0 mkr (2020) till 3,2 mkr (2025).
  • Årets resultat blev en vinst på 431 tkr, en nettomarginal på 13,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 80,4 % vid årets slut.
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,0 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 73 % av bolagen med samma huvudbransch, byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
17,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
13,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+5,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+5,3 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
36,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,96
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,6 mkr
2 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Julis Bygg AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

6 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-23 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-30 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-06 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-15 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-19 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-30 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Åkersberga

Andra registrerade bolag med säte i Åkersberga.

Alla företag i Åkersberga →