Aktivt företag
Juniperus förlag AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva förlagsverksamhet samt idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 16 augusti 1988
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 75222 UPPSALA
- Registrerat namn
- Juniperus förlag ABReg 2020-04-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
111 tkr
▼ 8,0 %Årets resultat
-9 tkr
▼ 301,1 %Tillgångar
304 tkr
▼ 10,8 %Eget kapital
224 tkr
▼ 3,9 %Soliditet
74,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
243 tkr
▼ 6,8 %Totala skulder
80 tkr
▼ 25,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 111 354 | 120 985 | 164 774 | 120 000 | 121 000 |
| Övriga externa kostnader | 68 981 | 47 088 | 64 407 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −9 444 | 3 632 | 71 383 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −9 029 | 4 490 | 72 144 | 3 000 | 21 000 |
| Resultat före skatt | −9 029 | 4 490 | 72 144 | - | - |
| Årets resultat | −9 029 | 4 490 | 72 144 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 304 143 | 341 072 | 358 927 | - | - |
| Kassa & bank | 243 296 | 261 131 | 272 822 | - | - |
| Summa tillgångar | 304 143 | 341 072 | 358 927 | - | - |
| Eget kapital | 223 721 | 232 750 | 228 261 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 80 422 | 108 322 | 130 666 | - | - |
| Soliditet (%) | 74,0 % | 68,0 % | 64,0 % | 57,0 % | 57,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 165 tkr (2023) till 111 tkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 9 tkr, en nettomarginal på −8,1 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 74,0 % vid årets slut, upp från 57,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 21 % av bolagen med samma huvudbransch, konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−8,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−8,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−8,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−2,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−4,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,78
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Uppsala
Andra registrerade bolag med säte i Uppsala.
- + Est Productions ABAB
- 011STUDIO ABAB
- 018 Entreprenad ABAB
- 018 Interiör & Design ABAB
- 018 Maskin & Schakt ABAB
- 018 Taxi ABAB
- 018 Trafikkonsult ABAB
- 018 Ventilation ABAB