Aktivt företag
jycon AB
Översikt
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom bygg. Byggprojektledning, Projekteringsledning, Projektledning inom bygg.
- Registrerat
- 29 mars 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71121 Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Frans mobergs väg 3
- Postnummer & ort
- 13239 SALTSJÖ-BOO
- Registrerat namn
- jycon ABReg 2022-03-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
1,7 mkr
▲ 3,4 %Årets resultat
366 tkr
▼ 6,4 %Tillgångar
1,2 mkr
▼ 6,1 %Eget kapital
1,1 mkr
▲ 11,9 %Soliditet
88,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
790 tkr
▼ 9,9 %Totala skulder
139 tkr
▼ 58,5 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 737 497 | 1 680 072 | 1 602 864 | 1 035 066 | 1 035 066 |
| Övriga externa kostnader | 335 911 | 284 298 | 174 634 | - | 169 765 |
| Personalkostnader | 915 941 | 901 747 | 806 844 | - | 166 650 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 479 413 | 487 475 | 620 907 | - | 696 218 |
| Resultat e. fin. poster | 465 176 | 496 122 | 620 992 | 696 174 | 696 174 |
| Resultat före skatt | 465 176 | 496 122 | 620 992 | - | 696 174 |
| Årets resultat | 365 821 | 390 756 | 492 469 | - | 550 576 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 468 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 229 477 | 1 309 294 | 1 268 189 | - | 852 093 |
| Kassa & bank | 789 919 | 876 308 | 818 418 | - | 441 304 |
| Summa tillgångar | 1 229 477 | 1 309 762 | 1 268 189 | - | 852 093 |
| Eget kapital | 1 090 622 | 974 801 | 879 045 | - | 575 576 |
| Långfristiga skulder | 16 934 | 15 712 | 11 214 | - | 43 399 |
| Kortfristiga skulder | 121 921 | 319 249 | 377 930 | - | 233 118 |
| Soliditet (%) | 88,7 % | 74,4 % | 69,3 % | 67,5 % | 67,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 1,0 mkr (2023) till 1,7 mkr (2026).
- Årets resultat blev en vinst på 366 tkr, en nettomarginal på 21,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 88,7 % vid årets slut, upp från 67,5 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 60 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
27,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
21,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+3,4 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+18,8 % per år
2023 till 2026
Avkastning på eget kapital
33,5 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
1,7 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-02-28)
Registrerad: 2026-06-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-02-28)
Registrerad: 2025-06-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-02-28)
Registrerad: 2024-05-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-02-28)
Registrerad: 2023-05-25
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Saltsjö-Boo
Andra registrerade bolag med säte i Saltsjö-Boo.
- 08 Bil Hammarby Sjöstad ABAB
- 08 Plattsättarna ABAB
- 170 Mediahouse ABAB
- 19 Glas Bar & Matsal ABAB
- 20 Penslar ABAB
- 20ten Invest ABAB
- 2DFK1 ABAB
- 2J's Investments ABAB