Aktivt företag
K-buran Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-06-05
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva kioskverksamhet samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva tillverkning av glass samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall slutligen äga och förvalta lös och fast egendom, värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 29 juni 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 10520 Tillverkning av glassvaror
- Bransch (SNI)
- SNI 47242 Detaljhandel med konfektyrer
- Bransch (SNI)
- SNI 47260 Detaljhandel med tobaksvaror
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Rådhustorget 1
- C/o
- c/o Konfekthörnan
- Postnummer & ort
- 61434 SÖDERKÖPING
- Registrerat namn
- K-buran AktiebolagReg 2016-06-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
4,1 mkr
▲ 7,4 %Årets resultat
698 tkr
▼ 17,0 %Tillgångar
5,2 mkr
▲ 5,8 %Eget kapital
4,8 mkr
▲ 11,3 %Soliditet
92,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
4,0 mkr
▼ 6,4 %Totala skulder
377 tkr
▼ 1,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 4 076 984 | 3 797 772 | 3 665 376 |
| Övriga externa kostnader | 579 333 | 670 502 | 656 950 |
| Personalkostnader | 1 062 708 | 578 522 | 502 623 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 654 042 | 1 060 090 | 1 005 840 |
| Resultat e. fin. poster | 680 212 | 1 060 226 | 1 005 845 |
| Resultat före skatt | 880 212 | 1 060 226 | 1 105 845 |
| Årets resultat | 698 088 | 840 748 | 874 382 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 669 950 | 237 998 | 225 376 |
| Omsättningstillgångar | 4 496 249 | 4 646 617 | 4 006 882 |
| Kassa & bank | 4 042 471 | 4 319 884 | 3 617 107 |
| Summa tillgångar | 5 166 199 | 4 884 615 | 4 232 258 |
| Eget kapital | 4 789 383 | 4 301 295 | 3 690 547 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 376 816 | 383 320 | 341 711 |
| Soliditet (%) | 92,7 % | 91,3 % | 91,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 3,7 mkr (2023) till 4,1 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 698 tkr, en nettomarginal på 17,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 92,7 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 78 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av glassvaror (SNI 10520). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
16,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
17,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+7,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+5,5 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
14,6 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
1,4 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-12
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Söderköping
Andra registrerade bolag med säte i Söderköping.
- A-bygg i östergötland ABAB
- A. Möller Rörmontage & Svets AktiebolagAB
- A.C. Franks Redovisningstjänst AktiebolagAB
- AB BV Jonson LantbrukAB
- AB Capisco Science & ArtAB
- AB Livskraft Personlig Utveckling - Kikkie KrohnAB
- Abanob Some ABAB
- Actus System ABAB