Aktivt företag
K11 Restaurang Ystad AB
Översikt
Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 9 januari 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 27145 YSTAD
- Registrerat namn
- K11 Restaurang Ystad ABReg 2018-06-26
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
6,9 mkr
▲ 11,1 %Årets resultat
205 tkr
▼ 25,7 %Tillgångar
1,1 mkr
▲ 5,3 %Eget kapital
331 tkr
▲ 1,5 %Soliditet
29,5 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
321 tkr
▼ 49,4 %Totala skulder
793 tkr
▲ 6,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 6 882 124 | 6 196 161 | 5 396 012 | 5 135 088 | 4 292 196 |
| Övriga externa kostnader | 1 340 098 | 1 090 431 | 1 095 871 | - | - |
| Personalkostnader | 2 874 782 | 2 642 293 | 2 177 619 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 251 708 | 344 570 | 103 160 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 256 889 | 350 813 | 93 288 | 147 346 | 24 241 |
| Resultat före skatt | 256 889 | 350 813 | 93 288 | - | - |
| Årets resultat | 205 000 | 276 044 | 73 131 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | 0 | 82 740 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 123 924 | 1 067 748 | 699 496 | - | - |
| Kassa & bank | 320 699 | 633 337 | 415 855 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 123 924 | 1 067 748 | 782 236 | - | - |
| Eget kapital | 331 045 | 326 044 | 131 125 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 792 879 | 741 704 | 651 111 | - | - |
| Soliditet (%) | 29,5 % | 30,5 % | 16,8 % | 18,0 % | 9,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 4,3 mkr (2021) till 6,9 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 205 tkr, en nettomarginal på 3,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 29,5 % vid årets slut, upp från 18,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 78 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+11,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+12,5 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
61,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,42
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-17
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Ystad
Andra registrerade bolag med säte i Ystad.
- -1 Group ABAB
- -1 Nordic Denim ABAB
- & Kött i Skåne ABAB
- 15 Minuter En Kvart ABAB
- 2 EmmEnn Lantbruks ABAB
- 2EK i Ystad ABAB
- 2Jurister ABAB
- 3XO ABAB